تبلیغات
شُبیر علیه السلام - عبدالله بن جعفر

عبدالله بن جعفر
همسر زینب کبری و داماد علی (ع) و پسر جعفر طیار . وی ، نخستین نوزاد مسلمان در حبشه بود . در ایامی که پدرش جعفربن ابی طالب به حبشه هجرت کرده بود ، در آن کشور به دنیا آمد . مادرش « اسمأ بنت عمیس » بود . اسمأ ، پس از شهادت جعفر طیار در جنگ موته ، به همسری ابوبکر ، سپس علی بن ابی طالب در آمد . عبدالله بن جعفر ، مورد عنایت خاص پیامبراکرم بود ، بویژه که پدرش سردار بزرگ شهید جبهه اسلام به شمار می آمد . همچنین مورد علاقه امیرالمؤ منین بود و اراءدتی شایان به امام حسن و امام حسین (ع) داشت . مردی سخاوتمند و اهل جود و بخشش بود . (849)

عبدالله جعفر ، از جمله کسانی بود که به سیدالشهداء نامه نوشت و از او خواست که از سفر به عراق منصرف شود . گر چه خود در کربلا حضور نداشت ، اما دو پسرش عون و محمد را همراه مادرشان حضرت زینب علیها السلام به کربلا فرستاد و این دو فرزند ، در رکاب سالار شهیدان روز عاشورا به شهادت رسیدند . او از اینکه نتوانسته بود در واقعه کربلا شرکت کند تأسف می خورد . پس از حادثه عاشورا و شهادت حسین بن علی علیهما السلام وی در مدینه به سوگ نشست و مردم برای تسلیت گویی نزد او می آمدند . (850) وی در سن 90 سالگی ، در سال 80 هجری در مدینه در گذشت و در بقیع به خاک سپرده شد . (851) برخی هم در گذشت او را در شام و قبر وی را در « باب الصغیر » دمشق ، کنار قبر بلال می دانند . (852)

پی نوشت :
849 - سفینة البحار ، ج 2 ، ص 126 .850 - معارف و معاریف ، ج 4 ، ص 1508 .851 - همان .852 - درباره او از جمله ر . ک‍ : « شام ، سرزمین خاطره ها » ، مهدی پیشوایی ، ص 77 ، تنقیح المقال ، مامقانی ، ج 2 ، ص 173 .

کلیه حقوق این وبلاگ برای شبیر محفوظ است و هر گونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز است