مقاتل
معرفی کتاب

«آینه در کربلاست» اثر دکتر محمدرضا سنگری تنها با گذشت یک سال از انتشار به چاپ هفتم رسیده است؛ این اثر روایتی کامل از واقعه عاشوراست.آینه در کربلاست از دقیقترین و جزئی پردازانه‌ترین تاریخ نوشته های عاشورا است که نویسنده در آن با استفاده از منابع دست اول و مورد وثوق علمای تاریخ شیعه، تحلیل جامعی از حادثه کربلا ارائه می‌دهد.

نظرسنجی
به نظر شما عوامل قیام امام حسین(ع) کدام موارد زیر است؟
جشنواره
 • حسین(علیه السلام) گوهر جاودانه ادیان

  رود خونی كه از شهیدان كربلا بر صحرای طف جاری شد، فرات حقیقتی گشت كه جرعه نوشان عزت و آزادگی را ازهر مذهب و مسلك و هر دین و آیین به قدر تشنگی سیراب كرد....

  ادامه مطلب ...
 • عشق به سیدالشهدا

  ستمگران و حكام ‏جور و پیروان باطل، وقتى با یك فكر و ایمان و گرایش معنوى ‏نتوانند مبارزه و مقابله كنند، به مظاهر و نمودها و سمبل هاى آن تفكر و باور حمله مى‏ كنند....

  ادامه مطلب ...
 • ارتباط امام مهدى(ع) با امام حسین(ع)

  از زمان خلقت آدم ابوالبشر تاكنون همواره دو جریان حقّ و باطل به موازات هم پیش‏رفته و كره خاك هیچ‏گاه از مصاف این دو جریان خالى نبوده است. پیروان هر یك از حق‏ مداران گذشته، همواره بسترسازان حق‏گرایان آینده...

  ادامه مطلب ...
 • سرّ عدد چهل

  اعداد نه تنها در زندگی مادی که در زندگی معنوی ما نیز حائز اهمیت فراوانند ، تعدا رکعات نماز ، تعداد تسبیحات اربعه ، تعداد تسبیحات حضرت فاطمه (س) و امثال اینها نشان می دهند که زندگی معنوی جدا از اعداد نیست ...

  ادامه مطلب ...
از امام حسن مجتبی(ع) تا امام زمان(عچ)
 
 
در بیان شباهتهای موجود در ویژگی های دوران امامت امام حسن مجتبی(ع) و پیروان آن حضرت و دلایل غیبت امام زمان(عج) روایات و احادیث مختلفی نقل شده است که در این متن بصورت مختصر و گزیده برای شما عزیزان به برخی از آنها اشاره می کنیم.

امام
حسن(ع) قبل و بعد از صلح با معاویه طی خطبه هایی سپاهیان و یاران خود را با چنین عباراتی معرفی می کنند(1): مکار و حیله گر – منافق و منفعت طلب – بی حیا و بی دین- یاری نرسان – بندگان دنیا – بی اخلاص – خیانتکار آنچنانکه به امام خود حمله کرده ایشان را مجروح ساخته و اموالش را به غارت می برند و اگر دستشان می رسید خود او را به معاویه تسلیم می کردند.

این صفات در حقیقت شرح حال عده ای نامرد است که گرد نوه ارشد پیامبر خدا به بهانه های مختلف جمع شدند و هدفشان همه چیز بود غیر از یاری ایشان که همینان پدرش – وصی و برادر پیامبر – را به شهادت رساندند.

آیا با چنین پیروانی می توان حکومت اسلامی تشکیل داد و جامعه را به خیر و صلاح خواند؟چناچه خدا در قرآن می فرماید: " ان  الله لا یغیرما بقوم حتی یغیروا مابأنفسهم"(2) تا این امت خود صلاح خود را نخواهند چگونه می شود آنها را به دین خدا دعوت کرد و جامعه را اصلاح نمود؟! و این همان وضعیتی است که ما اکنون در عصر غیبت امام خویش در آن بسر می بریم چرا که به مراتب از زبان ائمه و اولیائشان شنیده ایم که سالهاست منتظر 313 یاور حقیقی مانده اند.(3) در طی این هزار و اندی سال واقعا 313 نفر یاور حقیقی نبود که امامشان را از غربت بدر آورند؟! پس ما چه می کنیم؟!

و این همان حقیقتی است که امام
حسن(ع) را وادار به صلح با معاویه و بیعت با او دچار کرد: چرا که خود می فرمایند"بخدا سوگند که اگر یاوری می داشتم کار را به معاویه نمی گذاشتم."(4) و در جای دیگر می فرمایند:"چون یاوری نداشتم دست از آن (خلافت) برداشتم از برای صلاح این امت و حفظ خونهایشان."(5)

از طرفی عدم ظهور با نبود یاران می تواند به همان دلیل جنگیدن و صلح امام
حسن(ع) با معاویه باشد؛ زیرا ظهور با جنگ همراه خواهد بود، چرا که امام زمان(عج) می خواهند اقامه عدل و قسط کنند(6) و این نیز بدون جنگ میسر نمی باشد.(7) حال با نبود سپاه و یاور چگونه این غیبت و ظهور می تواند هدف اصلی خود را که هدف تمام انبیاء الهی بوده است(8) حاصل کند و به صلاح این امت بوده و مایه حفظ خون آنان شود در حالی که اگر جنگ صورت گیرد بدون پیروزی و سروری نه به صلاح امت است و نه خون امام و شیعیان اثر بخش و مفید خواهد بود و این سیره عقلاست که تا کاری را با اهداف و مقاصد خود هماهنگ نبینند دست به اقدام نمی زنند همانطور که سیره پیامبر و اهل بیت نیز می باشد؛ از نبی خاتم(ص) تا امام زمان(عچ).

چناچه پیامبر) در ابتدای نبوت خود در مکه چون یاوری نیافت که جهاد کند و از طرفی کفار قصد جان ایشان را کرده بودند به امر الهی هجرت کردند و امام علی(ع) بعد از ایشان از صحابه طلب یاری کردند چون یاوری نیافتند برای مصالح امت دست از خلافت برداشتند و جهاد نکردند و امام حسن) نیز. و خداوند ایشان را معذور داشت.(9) چنانکه امام حسن(ع) می فرماید:" مرا واگذاشتند یاری نکردند و با تو (معاویه) بیعت کردند اگر یاوران مخلص می یافتم که با من در مقام فریب نبودند هر آینه با تو بیعت نمی کردم."(10)

بنابراین هر امامی به نوعی بیعتی بر گردن داشت که مانع قیام و اقامه حکومت و عدل بصورت تام و کامل می شد. پس باید در آخرالامر بیعتی که موجب محدودیت در قیام است نباشد پس امام عصر ما که آخرین این شجره طیبه است باید مستور می ماندند تا از شر خلفا و بیعت با آنان مصون مانند.(11) چرا که بیعت و عهدشکنی از مومن نهی شده است(12) چنانچه پس از آنکه معاویه پیمان را زیر پا نهاد از امام خواستند که او نیز چنین کند و امام نپذیرفتند.(13)

از این رو امام
حسن(ع) هنگامیکه عده ای ملامت کنان نزدشان آمدند فرمود:" آیا نمی دانید هیچیک از ما نیست مگر آنکه در گردن او بیعتی از خلیفه جوری که در زمان اوست واقع می شود مگر قائم ما... زیرا حق تعالی ولادتش را مخفی خواهد گردانید و شخص او را از مردم پنهان خواهد کرد برای آنکه احدی را در گردن او بیعتی نباشد.(14)
 
از سوی دیگر پیامبر فرمودند:"هر امتی که مردی را در میان خود والی گردانند و در میان ایشان از او داناتری باشد پیوسته امر ایشان مایل به پستی است تا آنکه بسوی آنچه ترک کرده اند برگردند."(15) که این همان واقعه ای است که پس از پیامبر(ص) رخ داد ، در عصر هر یک از ائمه(ع) و جوامع بشری همواره به سوی پستی ها میل خواهند کرد آنقدر که در این دوران اکثراً دین حق و اخلاقیات را بازیچه می دانند مگر گروهی اندک .پس در آخرالزمان همه به سوی حق که مترود بوده است باز می گردند که این از جمله و عده ها و سنن الهی است ." إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعونَ "(16)

و باز از سوی دیگر امام
حسن(ع) در خطبه بعد از صلح با معاویه می فرمایند:"اگر مردم و رسولش را می شنیدند هر آینه آسمان برکت خود را بر ایشان می بارید و دو شمشیر در این امت بر روی یکدیگر کشیده نمی شد، هر آینه نعمت های خدا را به خرمی و شادی می خوردند تا روز قیامت.."(17) که این همان چیزی است که در عصر ظهور وعده داده شده است آنگونه که امام حسن(ع) از پدرشان نقل می کنند که :"روزگار چنین فاسد خواهد بود تا آنکه حق تعالی در آخرالزمان مردی را برانگیزد در وقتی که روزگار به مردم بسیار شدید باشد و نادانی مردم را فرو گرفته باشد پس تقویت خواهد کرد خدا او را با ملائکه خود... و آسمان برکات خود را فرو ریزد ، گنجهای زمین برای او ظاهر گردد."(18) انشاء الله


پی نوشت ها:

م.حسرتی
1- مجلسی،تاریخ چهارده معصوم ص 445-434 //2- سوره رعد آیه 11 // 3- امام جواد(ع) فرمودند:هنگامی که برای او 313 نفر از اهل اخلاص جمع شود خداوند امر او را ظاهر خواهد کرد"شیخ صدوق،کمال الدین،ج2،ص 77 //4- تاریخ چهارده معصومفص 436 //5- همان //6- امام باقر(ع) از رسول اکرم(ص) روایت کردند: ...آخرینشان قائم به حق است که زمین را از عدل پُر می کند..."کلینی،کافی،ج 2، ح1398،ص 606 //7- امام باقر(ع) "..اما شباهت به جدش محمد(ص) شمشیر کشیدن و قیام با سلاح و کشتن دشمنان خدا و .."سید محمد تقی موسوی اصفهانی ، مکیال المکارم ،ج1، ص 100 //8- از این رو که ایشان آخرین جانشین خاتم الانیا می باشند و هدف تمامی انبیا هدایت انسان بسوی حق است..//9- شیخ طوسی ،امالی،ص561// 10- تاریخ چهارده معصوم،ص561//11- محسنی،ذبیح الله،مهدی(عج)آخرین سفیر انقلاب،ص 233-226 //12-رسول اکرم(ص) لا دین لمن لا عهد له؛محمد ری شهری،میزان الحکمه،باب العین //13- تاریخ چهارده معصوم،ص 448 //14- چهارده معصوم،ص 442//15- چهارده معصوم،همان//16- سوره بقره آیه156 //17- چهارده معصوم،همان//18 – طبرسی،احتجاج،ج2،ص 69.هوای دلتا آفتاب از حرکات تو می وزد از سمت سیب ، عطر صفات تو می وزد . دل می دهیم ، پنجره را باز می کنیم باران گرفته ، یا کلمات تو می وزد ؟ دل می شویم ، محض تپیدن به پای تو در خاک کوچه ای که حیات تو می وزد اینکه چقدر بوی شهادت ، چقدر صبح اینکه چقدر از نفحات تو می وزد ! امشب بهار می دمد از خون روشنت فردا بهشت از برکات تو می وزد . من ایستاده ام به تماشای زیستن جایی که موج موج فرات تو می وزد و با هر اذان به یاد همان ظهر چاک چاک گیسوی خون چکان صلات تو می وزد . کشتی شکستگان تو را بیم موج نیست ،آنجا که بادبان نجات تو می وزد
امکانات


آمار
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید ماه قبل :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic