مقاتل
معرفی کتاب

«آینه در کربلاست» اثر دکتر محمدرضا سنگری تنها با گذشت یک سال از انتشار به چاپ هفتم رسیده است؛ این اثر روایتی کامل از واقعه عاشوراست.آینه در کربلاست از دقیقترین و جزئی پردازانه‌ترین تاریخ نوشته های عاشورا است که نویسنده در آن با استفاده از منابع دست اول و مورد وثوق علمای تاریخ شیعه، تحلیل جامعی از حادثه کربلا ارائه می‌دهد.

نظرسنجی
به نظر شما عوامل قیام امام حسین(ع) کدام موارد زیر است؟
جشنواره
 • حسین(علیه السلام) گوهر جاودانه ادیان

  رود خونی كه از شهیدان كربلا بر صحرای طف جاری شد، فرات حقیقتی گشت كه جرعه نوشان عزت و آزادگی را ازهر مذهب و مسلك و هر دین و آیین به قدر تشنگی سیراب كرد....

  ادامه مطلب ...
 • عشق به سیدالشهدا

  ستمگران و حكام ‏جور و پیروان باطل، وقتى با یك فكر و ایمان و گرایش معنوى ‏نتوانند مبارزه و مقابله كنند، به مظاهر و نمودها و سمبل هاى آن تفكر و باور حمله مى‏ كنند....

  ادامه مطلب ...
 • ارتباط امام مهدى(ع) با امام حسین(ع)

  از زمان خلقت آدم ابوالبشر تاكنون همواره دو جریان حقّ و باطل به موازات هم پیش‏رفته و كره خاك هیچ‏گاه از مصاف این دو جریان خالى نبوده است. پیروان هر یك از حق‏ مداران گذشته، همواره بسترسازان حق‏گرایان آینده...

  ادامه مطلب ...
 • سرّ عدد چهل

  اعداد نه تنها در زندگی مادی که در زندگی معنوی ما نیز حائز اهمیت فراوانند ، تعدا رکعات نماز ، تعداد تسبیحات اربعه ، تعداد تسبیحات حضرت فاطمه (س) و امثال اینها نشان می دهند که زندگی معنوی جدا از اعداد نیست ...

  ادامه مطلب ...
آخرین صحابی و نخستین زائر حسینی
 
یکی از راه های عمیق و در عین حال ساده و آسان برای شناخت اسلام‏ و آثار سازنده آن، مطالعه زندگی اصحاب خاص پیامبر(ص) و امامان ‏معصوم(علیهم السلام) است. آنها که تا آخر عمر در خط پیامبر و امامان بودند و از جانب آن بزرگوران مورد تایید قرار گرفتند.جابر بن عبد الله انصاری از افراد نادری است که براستی شاگرد فهیم، عارف، پارسا، مجاهد و وارسته پیامبر(ص) بود. وی بیش از90 سال عمر پربرکت‏ خود را در راه اسلام و گسترش آن صرف کرد و شیر مردی مخلص و نستوه، عابدی وارسته و عاشق و عالمی پرتلاش ‏بود. جابر پنج امام را درک کرد، از شاگردان و یاران مخصوص همه ‏آنها بود و در نشر اندیشه آنان، سهمی بزرگ داشت.«جابر بن عبد الله انصاری‏» کسی بود که هم اسلام او را پرورش‏ داد و هم او موجب رشد و گسترش اسلام شد. او در این میدان، گوی‏ سبقت از همگنان ربود و چنان درخشید که وی را از «اصفیا» می‏ دانند.او به دو موضوع، که در مکتب اسلام بسیار مهم و سرنوشت ‏ساز است،اهمیت ‏بسیار می ‏داد:

1- پاسداری و نگهبانی عمیق و جدی از خط راستین ولایت و رهبری‏ امامان برحق.


2- نقل و نشر احادیث پیامبر و امامان(علیهم السلام) و گسترش ‏فرهنگ اسلام. او چنان به نشر روایات اهمیت می‏ داد که در تمام‏ کتب احادیث اسلامی، نام او به عنوان ناقل حدیث و ناشر فرهنگ ‏اهل بیت (علیهم السلام) می‏ درخشد. پس ضروری است که زندگی این ‏بزرگوار را مورد مطالعه قرار داده، از آن درس گیریم و درزندگی خود به کار بندیم.

جابر کیست؟
جابر بن عبد الله انصاری یار باوفای پیامبر(ص) و شیفته حق وپاسدار جان برکف اسلام حدود پانزده سال قبل از هجرت در مدینه و در خانواده ‏ای محترم، از خاندان «خزرج‏» متولد شد. پدر جابر«عبد الله بن عمرو» از نخستین کسانی است که قبل از هجرت‏ پیامبر(ص) از مکه به مدینه، اسلام را پذیرفت. او تمام زندگی ‏اش ‏را وقف گسترش اسلام کرده بود. و بیش از صد سال داشت. در جنگ بدر شرکت کرد و در جنگ احد به درجه رفیع شهادت دست ‏یافت. نام مادرجابر «نسیبه‏» بود و دختر، عقبه بن عدی به شمار می‏ آمد.

 جابر در عصر پیامبر
هنگامی که پدر جابر به شهادت رسید، جابر 9 خواهر داشت. گروهی‏ بر این باروند که جابر پنج فرزند داشت، سه پسر که عبد الرحمن،محمد و حمید نام داشتند. و دو دختر که میمونه و ام حبیب‏ خوانده می‏ شدند. به سبب نام پسرهایش، جابر را ابو عبد الرحمن وابو محمد و گاه ابو عبد الله می‏ خواندند. جابر در عصر پیامبر(ص) عنصری پاک، مجاهدی مخلص و صحابی رسول‏ خدا(ص) شمرده می‏شد و همراه پیامبر(ص) در 19 غزوه شرکت کرد.امام باقر(ع) فرمود: از جابر بن عبد الله انصاری شنیدم که‏ می‏ گفت:از رسول خدا(ص) در مورد سلمان پرسیدم، فرمود: سلمان دریای علم ‏و معرفت است که نمی ‏توان به آخر آن رسید. سلمان دارای علم‏ گذشته و آینده است. خداوند دشمن دارد، کسی را که با سلمان‏ دشمنی کند و دوست دارد آن را که با سلمان دوستی ورزد. عرض کردم در باره ابوذر غفاری، مقداد، و عمار یاسر چه می‏ فرمایی؟

حضرت پاسخ را تکرار کرد. از محضر رسول خدا(ص) بیرون آمدم، تااین چهار تن (سلمان، ابوذر، مقداد، عمار یاسر) را دیدار کنم وبه آنها بشارت دهم. وقتی از حضور رسول خدا(ص) حرکت کردم،فرمود: «الی یا جابر و انت منا، ابغض الله من ابغضک و احب من‏احبک‏» ای جابر، تو از خاندان ما هستی، خداوند دشمن دارد آن‏را که با تو دشمنی ورزد و دوست دارد آن را که با تو دوستی‏ کند.

وصیت مخصوص پیامبر(ص)به جابر
از ویژگی های جابر بن عبد الله انصاری وصیت پر راز و رمز رسول‏ خدا
(ص) به اوست. این امر شگفت‏ انگیز بیانگر مقام ارجمند وشخصیت عظیم جابر است. رسول خدا(ص) به جابر فرمود: «امید آن‏است که عمر طولانی کنی تا فرزندی از من را که از نسل ح س ی ن(ع)است و محمد نام دارد، ببینی که علم دین را می‏ شکافد و تشریح‏ می‏کند. وقتی او را ملاقات کردی، سلامم را به وی برسان.

جابر بعد از پیامبر(ص)
از گفتار و روش جابر و قراین بسیار استفاده می‏شود که جابر بن‏ عبد الله انصاری، بعد از رحلت پیامبر(ص)، هیچگاه به راه دیگران ‏نرفت و با کمال شهامت در خط راستین اسلام پابرجا ماند. و ازافراد نادری است که فراز و نشیب ها وی را نلغزاند. ابو زبیرمکی می‏ گوید: جابر را دیدم بر عصایی تکیه داده، از کوچه ‏های‏ مدینه عبور کرد، به محل اجتماع مردم مدینه آمد و گفت: «علی خیر البشر فمن ابی فقد کفر، معاشر الابصار ادبوا اولادکم‏علی حب علی.» علی(ع) بهترین انسانهاست، پس هرکس منکر این‏ موضوع شود، راه کفر پیموده است. ای مردم مسلمان مدینه،فرزندان خود را بر اساس دوستی و عشق علی(ع) تربیت کنید، هر کس ‏مانع از آن شد، بنگرید که مادرش چگونه او را زاده است. (اصالت‏ خانوادگی ندارد.) «ابو زبیر» می‏ گوید: از جابر پرسیدم:علی(ع) چگونه شخصی بود؟

جابر ابروانش را که روی چشمانش افتاده بود، بالا زد و گفت:علی(ع) بهترین افراد بشر در روی زمین بود. در زمان رسول‏ خدا(ص) هرگاه می ‏خواستیم منافقان را بشناسیم، معیار ما ارتباط با علی(ع) بود. یعنی هر که با علی(ع) رابطه خوبی نداشت، منافق‏ بود و هر که روابط خوبی با حضرت داشت، مسلمان حقیقی بود.

ناشر افکار خاندان نبوت
تلاش بی ‏وقفه از ویژگیهای جابر بود در نشر افکار و فرهنگ‏ امامان(علیهم السلام) در زمانی که دشمنان برای پوشاندن فرهنگ ‏اهل‏بیت(علیهم السلام) تلاش می‏ کردند، جابر گاه برای دریافت‏ حدیثی‏ از پیامبر(ص) از مدینه به سوی شام (با وسایل آن زمان) حرکت‏ می‏ کرد. در مورد وثاقت جابر، امام باقر(ع) فرمود: «جابر هرگز دروغ نمی‏گوید.» در این باره، تاریخ‏ نویسان گفته ‏اند: «و کان‏من المکثرین فی الحدیث، الحافظین للسنن.» جابر در نقل گفتار و فرهنگ اسلام بسیار کوشا بود و از پاسداران سنت های اسلام به ‏شمار می ‏آمد.

یاور امام زمان(ع)
بعضی از دانشمندان و سیره ‏نویسان، تاویل معنای آیه (ان الذی‏فرض علیک القرآن لرادک الی معاد) را به رجعت جابر با امام ‏زمان حضرت مهدی(عج) مربوط می‏ دانند. شاید رسول خدا(ص) یا یکی از امامان(علیهم السلام) با خواندن آیه فوق به جابر بشارت داد که،هنگام ظهور حضرت مهدی(عج) زنده می ‏شوی; از یاران نزدیک و مخلص‏آن حضرت خواهی بود و در تثبیت و گسترش حکومت جهانی آن حضرت‏ نقش بسزایی بر عهده خواهی داشت.

نخستین زائر کوی حسینی(ع)
آنچه بر شهرت جابر افزود و نام او را جهانی و جاودانه ساخت،این بود که در روز اربعین سال 61 هجری، به عنوان «نخستین ‏زیارت‏ کننده مرقد شریف امام حسین(ع)، به کربلا آمد و به زیارت ‏پرداخت.» پیوند مقدس و مخلصانه با امام حسین(ع) به وی رنگ‏ حسینی داد و او در کنار امام
حسین(ع) بر قله رفیع جهان و زمان‏ قرار گرفت; زیرا زیارت او زیارتی معمولی نبود، بلکه زیارتی‏ سیاسی و انقلابی و پایه‏ گذار شکستن زرق و برق طاغوت زمان(یزید) و طاغوت های دیگر بود. این زیارت چون پتکی بر سر یزیدیان و بردگان زر و زور فرود آمد. گویا خداوند می‏ خواست تاجابر در پرتو نور حسینی در همه جا حضور یابد و شیوه‏ اش، الگویی‏ برای مسلمانان راستین گردد.

چگونگی زیارت جابر
«عطیه عوفی‏» می‏ گوید:من با جابر بن عبد الله انصاری به زیارت قبر  ح س ی ن(ع) رفتم.وقتی به کربلا رسیدیم، جابر نزدیک شط فرات رفت، غسل کرد.قطیفه ‏ای به کمر بست و قطیفه ‏ای دیگر بر دوش افکند. سپس کیسه ‏ای ‏که همراهش بود، گشود و از آن آرد «سعد» (ریشه خوشبوی کوفی)برون آورد و خود را خوشبو کرد. سپس به طرف مرقد شریف امام‏ 
حسین(ع) حرکت کرد؛ در حالی که مشغول ذکر خدا بود، خود رانزدیک قبور رساند و گفت: مرا به قبر  حسین(ع) برسان تا آن را لمس کنم. دستش را گرفتم و به قبر رساندم. هنگامی که دستش به ‏خاک مرقد حسین(ع) رسید، از شدت اندوه بیهوش شد و به روی قبر افتاد. من بر وی آب پاشیدم. وقتی به هوش آمد، سه بار گفت: یا  حسین!یا حسین! یا حسین! سپس گفت: «حبیب لا یجیب حبیبه‏» آیا دوست‏ جواب دوستش را نمی‏دهد؟! بعد گفت: چگونه جواب دهی که خون از رگهای گلویت ‏بر سینه و شانه‏ ات فرو ریخته و میان سر و بدنت جدایی‏ افتاده است!

من گواهی می‏دهم تو فرزند بهترین پیامبران و سرور مؤمنان و اسوه تقوا و پرهیزکاری و زاده ه ادیان و رهبران، و پنجمین تن از اصحاب کسا، فرزند بزرگترین نقبا (علی-ع-) و فرزند سرور زنانی. چرا چنین نباشی که دست‏ سید المرسلین تو را پروراند، در دامن ‏پرهیزکاری بودی از پستان ایمان شیر خوردی، با اسلام از شیر بازگرفته ‏شدی و در زندگی و هنگام مرگ پاک بودی. قلب مؤمنان، از فراقت ‏سوخت. آنها شک ندارند که تو زنده‏ ای، سلام ‏و خشنودی خدا بر تو باد.

گواهی می‏دهم داستان تو مانند جریان‏ شهادت حضرت یحیی بن زکریا بود. (که طاغوت زمان سر از پیکرش ‏جدا کرد.) عطیه عوفی می‏ گوید: سپس جابر، به اطراف قبر امام‏ 
حسین(ع) متوجه شد و سایر شهیدان کربلا را چنین زیارت کرد: «درود و سلام بر شما ارواحی که در محور قبر امام  حسین(ع) جای‏ گزیدید. و شتر خود را در آستان او خوابانیدید. گواهی می‏دهم‏ شما نماز را به پا داشتید و زکات را ادا کردید و امر به معروف‏ و نهی از منکر انجام دادید و با منحرفان و ملحدان جنگیدید.شما خدا را عبادت کردید تا مرگتان فرا رسید. سوگند به خدایی‏که محمد(ص) را به راستی فرستاد، ما با شما در آنچه بدان وارد شدید، شریک بودیم.

عطیه عوفی می‏گوید: از او پرسیدم:ما چگونه در جهاد و پیکار آنها (شهیدان کربلا) شرکت داریم؟ مادر فراز و نشیب همراه آنها نبودیم و شمشیر نکشیدیم؛ ولی این ‏شهیدان جانبازی کردند، به گونه ‏ای که سرهایشان از بدنشان جداشد و فرزندانشان یتیم و زنانشان بیوه گشتند؟! جابر در پاسخ‏ گفت: ای عطیه، از حبیب خود رسول خدا(ص) شنیدم که می‏ گفت: هر کس‏ قومی را دوست‏ بدارد، با آنها محشور می‏ شود و هر کس عمل قومی را دوست‏ بدارد، در آن عمل با آنها شریک است. سوگند به خداوندی که ‏محمد(ص) را به راستی فرستاد، نیت من و اصحابم همان نیت امام ‏
حسین(ع) و اصحاب اوست; نیتی که بر اساس آن به شهادت رسیدند.

دیدار با امام سجاد(ع) و همراهان آن حضرت
آیا جابر در روز اربعین کاروان اهل بیت(علیهم السلام) را نیز زیارت کرد؟
در این باره، چهار نظر وجود دارد: 1- امام سجاد(ع) و همراهانش درهمان اربعین اول (20 صفر سال‏61) از شام به کربلا آمد و در همان روز با جابر ملاقات کردند. 2- این ملاقات، در اربعین دوم همان سال یا در اربعین سال بعد(سال 62 هجری) تحقق یافت. 3- جابر و همراهان در اربعین اول سال 61 هجری به زیارت قبر امام 
حسین(ع) توفیق یافتند، ولی ملاقات اهل بیت (علیهم السلام) بعد از خروج از کوفه، در مسیر خود به شام نخست‏به کربلا آمدند،به زیارت پرداختند و سپس به شام رفتند؛ آنها در این روز که‏ مصادف با اربعین بود با جابر و همراهانش ملاقات کردند. به نظرمی‏ رسد که نظر سوم و چهارم از بقیه مناسبتر است.

نام جابر بر ضریح امام حسین(ع)
جالب توجه اینکه در بالای ضریح مقدس امام 
حسین(ع) که به وسیله ‏شیعیان از هندوستان تهیه شده و 5/5 متر دراز و 5/4 متر پهنا دارد، با آب طلای خالص آیه نور و پس از آن، این حدیث نبوی‏ نگاشته شده است: «یا جابر زر قبر الحسین فان زیارته تعدل‏ماه حجه و ان قبر الحسین بن علی ترعه من ترع الجنه ... و ان‏کربلا ارض الجنه‏» ای جابر، قبر حسین(ع) را زیارت کن؛ زیراپاداش زیارت قبرحسین(ع) با پاداش انجام دادن صد حج (مستحبی)برابر است؛ و در حقیقت قبر حسین بن علی(ع) گلزاری از گلزارهای‏ بهشت است... و زمین کربلا، زمین بهشت‏ به شمار می‏ آید. جابر به‏ سفارش پیامبر(ص) عمل کرد و به عنوان نخستین زائر، در موقعیتی ‏دشوار، این سنت عظیم را بنیان نهاد.

رحلت جابر
پس از آنکه جابر، پیام رسول خدا(ص) را به امام باقر(ع) رساند،امام باقر(ع) به جابر فرمود: وصیت‏ خود را آماده کن؛ زیرا تو در مسیر حرکت‏ به سوی خدایی! قطرات اشک از چشمان جابر سرازیر شد و به امام باقر(ع) عرض کرد: آقای من، این خبر را قبل از شما رسول خدا(ص) به من داد و فرمود: «چند روز پس از دیدار با محمد بن علی (امام باقر-ع-) از دنیامی‏روی.» امام باقر(ع) فرمود: «ای جابر، سوگند به خدا، خداوند علم گذشته و حال و آینده تا روز قیامت را به من عنایت ‏فرموده است.» جابر وصیت کرد؛ آماده سفر شد. و سر انجام در 73یا 74 یا 78 قمری در 94 سالگی در مدینه از دنیا رفت. طبق بعضی از روایات، امام صادق(ع) فرمود: جابر، آخرین نفر از اصحاب بود که باقی مانده بود. ابان بن‏ عثمان، که در آن وقت‏ حاکم مدینه بود، بر جنازه جابر نماز خواند.

او به فرزندان جابر پیام فرستاده بود وقتی پدرتان از دنیارفت، او را به خاک نسپارید تا من بر جنازه ‏اش نماز بخوانم.زیرا حاکمان نماز خواندن بر جنازه بزرگان را امتیاز و افتخار می ‏دانستند. گرچه جابر بن عبد الله انصاری، در میدان نبرد با دشمن به شهادت ‏نرسید، ولی با شمشیر قلم و بیان و در مسیر مبارزه پیوسته بادشمنان بود. او با افشاگری هایش بینی دشمنان کینه‏ توز را به‏ خاک مالید و از حریم مقدس امامان معصوم(ع) دفاع کرد. بی‏ تردید،جابر از مصداق های روشن این سخن رسول خدا(ص) به شمار می ‏رود: «اذا کان یوم القیامه یوزن مداد العلماء مع دماء الشهداء فیرجح مداد العلماء علی دماء الشهداء» هنگامی که روز قیامت‏ می ‏شود، مرکب قلم دانشمندان را با خون شهیدان می ‏سنجند؛ پس مرکب ‏قلم دانشمندان بر خون شهیدان برتری می یابد.هوای دلتا آفتاب از حرکات تو می وزد از سمت سیب ، عطر صفات تو می وزد . دل می دهیم ، پنجره را باز می کنیم باران گرفته ، یا کلمات تو می وزد ؟ دل می شویم ، محض تپیدن به پای تو در خاک کوچه ای که حیات تو می وزد اینکه چقدر بوی شهادت ، چقدر صبح اینکه چقدر از نفحات تو می وزد ! امشب بهار می دمد از خون روشنت فردا بهشت از برکات تو می وزد . من ایستاده ام به تماشای زیستن جایی که موج موج فرات تو می وزد و با هر اذان به یاد همان ظهر چاک چاک گیسوی خون چکان صلات تو می وزد . کشتی شکستگان تو را بیم موج نیست ،آنجا که بادبان نجات تو می وزد
امکانات


آمار
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید ماه قبل :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات