مقاتل
معرفی کتاب

«آینه در کربلاست» اثر دکتر محمدرضا سنگری تنها با گذشت یک سال از انتشار به چاپ هفتم رسیده است؛ این اثر روایتی کامل از واقعه عاشوراست.آینه در کربلاست از دقیقترین و جزئی پردازانه‌ترین تاریخ نوشته های عاشورا است که نویسنده در آن با استفاده از منابع دست اول و مورد وثوق علمای تاریخ شیعه، تحلیل جامعی از حادثه کربلا ارائه می‌دهد.

نظرسنجی
به نظر شما عوامل قیام امام حسین(ع) کدام موارد زیر است؟
جشنواره
 • حسین(علیه السلام) گوهر جاودانه ادیان

  رود خونی كه از شهیدان كربلا بر صحرای طف جاری شد، فرات حقیقتی گشت كه جرعه نوشان عزت و آزادگی را ازهر مذهب و مسلك و هر دین و آیین به قدر تشنگی سیراب كرد....

  ادامه مطلب ...
 • عشق به سیدالشهدا

  ستمگران و حكام ‏جور و پیروان باطل، وقتى با یك فكر و ایمان و گرایش معنوى ‏نتوانند مبارزه و مقابله كنند، به مظاهر و نمودها و سمبل هاى آن تفكر و باور حمله مى‏ كنند....

  ادامه مطلب ...
 • ارتباط امام مهدى(ع) با امام حسین(ع)

  از زمان خلقت آدم ابوالبشر تاكنون همواره دو جریان حقّ و باطل به موازات هم پیش‏رفته و كره خاك هیچ‏گاه از مصاف این دو جریان خالى نبوده است. پیروان هر یك از حق‏ مداران گذشته، همواره بسترسازان حق‏گرایان آینده...

  ادامه مطلب ...
 • سرّ عدد چهل

  اعداد نه تنها در زندگی مادی که در زندگی معنوی ما نیز حائز اهمیت فراوانند ، تعدا رکعات نماز ، تعداد تسبیحات اربعه ، تعداد تسبیحات حضرت فاطمه (س) و امثال اینها نشان می دهند که زندگی معنوی جدا از اعداد نیست ...

  ادامه مطلب ...
تقویم حسینی
امام علی(ع) در وصف پرهیزگاران می فرمایند: اگر از كسی دوری می كند ، به خاطر دنیا گریزی و پاكدامنی اوست و اگر به كسی نزدیك  می شود ، از سر خوشخویی و مهربانی  است ، نه دوری كردنش از روی تكبر و نخوت است و نه نزدیك شدنش به آهنگ مكر و فریب.(نهج البلاغه خطبه 193)

امام علی (ع) می فرمایند: از پست ترین حالات سرپرستان در نزد مردم درستكار ، این است كه گمان رود آنان شیفته خودستایی گشته اند و كردارشان به تكبر تعبیر شود.(نهج البلاغه خطبه 216)

تقویم حسینی ( روز شمار فاجعه كربلا )
پانزدهم رجب ه.ق: - مرگ معاویه و شروع خلافت یزید بن معاویه ـ نامه یزید به والی مدینه جهت اخذ بیعت با امام حسین (علیه السلام).

اواخر رجب ه.ق: - رسیدن نامه یزید به والی مدینه و عدم بیعت امام
حسین(علیه السلام) با یزید.

بیست و هشت رجب ه.ق: حركت امام
حسین(علیه السلام) از مدینه به سوی مكه (روز یكشنبه)

سوم شعبان ه.ق: ورود امام
حسین(علیه السلام) به مكه و سكونت آن حضرت و خاندانش در خانه عباس بن عبدالمطلب. (حضور امام در مكه مدت چهار ماه و چند روز بوده است).

دهم رمضان ه.ق: وصول نامه مردم كوفه به امام
حسین(علیه السلام) توسط عبدالله بن سبعاله مدانی و عبدالله بن والتمیمی.

دوازدهم رمضان ه.ق: وصول یكصد و پنجاه نامه از كوفه به امام
حسین(علیه السلام) توسط قیس بن مسهر و عبدالرحمن بن عبدالله و عمارة بن عبید.

چهاردهم رمضان ه.ق: وصول نامه سران و مردم كوفه به امام
حسین(علیه السلام) توسط هانی بن هانی السبیعی و سعید بن عبدالله النخعی.

پانزدهم رمضان ه.ق: - حركت جناب مسلم بن عقیل به سوی كوفه. ـ ارسال نامه توسط امام به رؤسای بصره.

پنجم شوال ه.ق: ورود جناب مسلم بن عقیل به كوفه و بیعت هیجده هزار از مردم كوفه با مسلم.

هشتم ذیحجه ه.ق: - ورود عمر بن سعد با لشكری انبوه به مكه برای دستگیری امام
حسین(علیه السلام) (چهارشنبه) ـ حركت امام از مكه به سوی كوفه. ـ ورود ابن زیاد به كوفه و محاصره قصر ابن زیاد توسط مسلم و یارانش.

نهم ذیحجه ه.ق: - توطئة ابن زیاد و پراكنده شدن یاران مسلم. ـ جنگ مسلم با سپاه ابن زیاد. ـ هواخواهی عباس بذائی (قرهداغی) از مسلم و شهادت او به دست سربازان ابن زیاد. ـ شهادت مسلم بن عقیل و هانی بن عروه در كوفه به دستور ابن زیاد. ـ فرود آمدن كاروان امام در «ابطح» و پیوستن ابن ثبیط بصری و فرزندانش به امام. ـ فرود آمدن كاروان امام حسین(علیه السلام) در مكانی به نام«تنعیم» در دو فرسنگی مكه. ـ فرود آمدن امام در «صِفاح» و دیدار فرزدق شاعر با امام. ـ فرود آمدن كاروان امام در «وادی العقیق» و پیوستن عون و محمد فرزندان حضرت زینب(علیهاالسلام) به كاروان امام. ـ فرود آمدن امام در «وادی الصّفرا». ـ فرود كاروان امام در «ذاتعِرق» و پیوستن گروهی از مسلمانان به امام. ـ فرود كاروان امام در «حاجِر» در ناحیه «بطن الرمه» و نوشتن نامه ای به مسلم بن عقیل و شیعیان كوفه و ارسال آن توسط قیس بن مسهر صیداوی.

پانزده ذیحجه ه.ق: - فرود كاروان امام در «فَیْدْ». ـ فرود كاروان امام در «اجفُر».

بیست و دوم ذیحجه ه.ق: - شهادت میثم تمار (صحابه امام علی علیه السلام) در كوفه توسط ابن زیاد. ـ ارسال نامه امام به كوفه توسط عبدالله بن یقطر (برادر رضاعی امام).

بیست و ششم ذیحجه ه.ق: - ورود كاروان امام به«زروُد»، نزدیكی «خزیمیه». ـ پیوستن«زهیر بن قین» به امام. ـ ورود كاروان امام به منطقه« زباله» در نزدیكی كوفه. ـ رسیدن خبر شهادت مسلم بن عقیل و هانی بن عروه به امام. ـ ورود كاروان امام به«ثعلبیه» و توقف شبانه در آنجا. ـ ورود كاروان امام به«القاع». ـ عبور كاروان امام از «درة العقبه» در نزدیكی بیابان های كوفه. ـ ورود به«شراف» و توقف شبانه در آنجا.

بیست و هفتم ذیحجه ه.ق: - روبه رو شدن كاروان امام
حسین (علیه السلام) با سپاه حر بن یزید ریاحی. ـ قرار گرفتن كاروان امام در دامنه كوه «ذو حُسَمْ». ـ جلوگیری حرّ از حركت كاروان امام به سوی كوفه. ـ حركت كاروان امام به منطقه «البیضه».

بیست و هشتم ذیحجه ه.ق: - عبور كاروان امام از «عُذیبِ الهجانات». ـ رسیدن خبر شهادت عبدالله بن یقطر در كوفه به دست ابن زیاد. ـ عبور كاروان امام از قادسیه. ـ فرود كاروان امام در «قصر بنی مُقاتل» و توقف شبانه در آنجا.

دوم محرم ه.ق: - فرود كاروان امام به كربلا (روز پنجشنبه). ـ حركت عمر بن سعد با لشكری انبوه به كربلا.

سوم محرم ه.ق: - ورود سپاه عمر بن سعد به كربلا.

ششم محرم ه.ق: - تجمع بیست هزار سپاهی در سپاه عمر سعد. ـ رسیدن نامه ابن زیاد به عمر بن سعد مبنی بر بستن راه رودخانه فرات به روی كاروان امام. ـ آمادگی گروهی از قبیله بنی اسد برای پیوستن به امام و حمله چهارصد نفر از سپاه عمر سعد به آنقبیله و كشتار آنان.

هشتم محرم ه.ق: حركت حضرت عباس با بیست و هشت نفر (یا سی سوار و بیست پیاده با بیست مشك آب)به طرف رود فرات و آوردن آب بعد از درگیری با مأموران عمر بن سعد. ـ ملاقات شبانه امام با عمر سعد. ـ صدور فرمان جنگ توسط ابن زیاد.

نهم محرم ه.ق: - حركت لشكر عمر بن سعد به سوی كاروان امام. ـ مهلت خواستن امام از عمر بن سعد برای یك شب. ـ آوردن امان نامه توسط شمر برای حضرت ابوالفضل و برادرانش و خودداری آنان از پذیرفتن اماننامه. ـ آماده سازی كاروان امام برای جنگ فردا.

دهم محرم ه.ق: - وقوع فاجعه جانسوز كربلا و شهادت امام
حسین(علیه السلام) و هفتاد و دو تن از یاران وفادارش(جمعه یا شنبه).

غروب دهم محرم: - غارت خیمه های امام و آتش زدن آنها. ـ اسیر گرفتن بازماندگان كاروان امام. ـ اسب تاختن بر جسد شهدا. ـ فرستادن سر شهدا به كوفه

یازدهم محرم ه.ق: حركت اسرا به سوی كوفه.

دوازدهم محرم ه.ق: - ورود كاروان اسرا به كوفه. ـ سخنرانی حضرت زینب و ام كلثوم و فاطمه(علیهم السلام) در كوچه های كوفه. ـ دفن شهدا در كربلا توسط جمعی از مردم قبیله بنی اسد. ـ سخنرانی ابن زیاد در مسجد كوفه و اعتراض عبدالله عفیف به ابن زیاد و دستگیری و شهادت عبدالله، به دستور ابن زیاد.

پانزدهم محرم ه.ق: حركت كاروان اسرا از كوفه به شام.

اول صفر 61 ه.ق: - ورود كاروان اسیران به شام(بعد از هیجده روز). ـ سخنرانی حضرت زینب(علیهاالسلام) در كاخ یزید. ـ سخنرانی امام سجاد(علیه السلام) در مسجد جامع شام.

بیستم صفر 61 ه.ق: - ورود جابر بن عبدالله انصاری به كربلا برای زیارت. ـ ورود كاروان اسیران به كربلا برای زیارت مزار شهدا. ـ حركت از كربلا به مدینه. ـ ورود كاروان اسیران به مدینه. ـ سخنرانی امام سجاد(علیه السلام) در دروازه مدینه. ـ ورود به مسجدالنبی و زیارت حرم مطهر پیامبر.


هوای دلتا آفتاب از حرکات تو می وزد از سمت سیب ، عطر صفات تو می وزد . دل می دهیم ، پنجره را باز می کنیم باران گرفته ، یا کلمات تو می وزد ؟ دل می شویم ، محض تپیدن به پای تو در خاک کوچه ای که حیات تو می وزد اینکه چقدر بوی شهادت ، چقدر صبح اینکه چقدر از نفحات تو می وزد ! امشب بهار می دمد از خون روشنت فردا بهشت از برکات تو می وزد . من ایستاده ام به تماشای زیستن جایی که موج موج فرات تو می وزد و با هر اذان به یاد همان ظهر چاک چاک گیسوی خون چکان صلات تو می وزد . کشتی شکستگان تو را بیم موج نیست ،آنجا که بادبان نجات تو می وزد
امکانات


آمار
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید ماه قبل :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات