تبلیغات
شُبیر علیه السلام - امام سجاد(ع) در واقعهء عاشورا چند سال داشت و آیا شهربانو زنده بود؟

امام سجاد(ع) در واقعهء عاشورا چند سال داشت و آیا شهربانو زنده بود؟
مرحوم شیخ مفید در می گوید: مادر امام زین العابدین ,شاه زنان , دختر یزجرد پادشاه ایران بود و برخی گفته اند: نام آن زن بود. امیرالمؤمنین (ع) حریث بن جابر حنفی را حاکم یکی از شهرهای ایران کرد و اودر جنگی , دو تن از دختران یزجرد را اسیر کرد و برای حضرت فرستاد. علی (ع) کی از آن دو دختر را به فرزندش حسین و دیگری را به محمد ابن ابی بکر بخشید.امام زین العابدین (ع) از آن زن متولد شد. ولادت امام زین العابدین (ع) در سال 38جری در مدینه است . او در هنگام شهادت پدر بزرگوارش 23سال داشت و درسال 95هجری در مدینه در سنّ 57سالگی به شهادت رسید.(1)

مشهور این است که اسارت دختران یزدگرد, توسط عمر خلیفهء دوم بود, نه درسال 37هجری , اما چون بعد از 12هجری که خلافت عمر شروع می شود, امام حسین (ع) حدود سیزده یا چهارده سال داشت , بعید است این ازدواج صورت گرفته باشد. ثانیاً: تولّد امام زین العابدین سال 37یا 38بود; بنابراین باید شهربانو متجاوزاز بیست سال , از امام حسین بچه دار نشده باشد و این بعید است .

از این رو قول مشهور ظاهراً صحیح نیست . اما کنیزکانی که به عنوان اسیر درزمان خلافت عثمان یا در زمان علی (ع) از ایران گرفته شدند, ممکن است ازسرکردگان و شاهزادگان ایرانی باشند و امام حسین با یکی از آن ها ازدواج کرده وعلی ابن الحسین (ع) از او متولد شده باشد.

مرحوم صدوق (ره ) می نویسد: مادر علی ابن الحسین (ع) هنگام وضع حمل درگذشت و کنیزی از کنیزکان پدرش تربیت علی بن الحسین را به عهده گرفت . امام سجاد او را مادر خود می دانست .(2)


پـاورقی 1.شیخ مفید, الارشاد, ج 2 ص 138
پـاورقی 2.سید جعفر شهیدی , زندگانی علی بن الحسین , ص 26 ج 2 ص 368