مقاتل
معرفی کتاب

«آینه در کربلاست» اثر دکتر محمدرضا سنگری تنها با گذشت یک سال از انتشار به چاپ هفتم رسیده است؛ این اثر روایتی کامل از واقعه عاشوراست.آینه در کربلاست از دقیقترین و جزئی پردازانه‌ترین تاریخ نوشته های عاشورا است که نویسنده در آن با استفاده از منابع دست اول و مورد وثوق علمای تاریخ شیعه، تحلیل جامعی از حادثه کربلا ارائه می‌دهد.

نظرسنجی
به نظر شما عوامل قیام امام حسین(ع) کدام موارد زیر است؟
جشنواره
 • حسین(علیه السلام) گوهر جاودانه ادیان

  رود خونی كه از شهیدان كربلا بر صحرای طف جاری شد، فرات حقیقتی گشت كه جرعه نوشان عزت و آزادگی را ازهر مذهب و مسلك و هر دین و آیین به قدر تشنگی سیراب كرد....

  ادامه مطلب ...
 • عشق به سیدالشهدا

  ستمگران و حكام ‏جور و پیروان باطل، وقتى با یك فكر و ایمان و گرایش معنوى ‏نتوانند مبارزه و مقابله كنند، به مظاهر و نمودها و سمبل هاى آن تفكر و باور حمله مى‏ كنند....

  ادامه مطلب ...
 • ارتباط امام مهدى(ع) با امام حسین(ع)

  از زمان خلقت آدم ابوالبشر تاكنون همواره دو جریان حقّ و باطل به موازات هم پیش‏رفته و كره خاك هیچ‏گاه از مصاف این دو جریان خالى نبوده است. پیروان هر یك از حق‏ مداران گذشته، همواره بسترسازان حق‏گرایان آینده...

  ادامه مطلب ...
 • سرّ عدد چهل

  اعداد نه تنها در زندگی مادی که در زندگی معنوی ما نیز حائز اهمیت فراوانند ، تعدا رکعات نماز ، تعداد تسبیحات اربعه ، تعداد تسبیحات حضرت فاطمه (س) و امثال اینها نشان می دهند که زندگی معنوی جدا از اعداد نیست ...

  ادامه مطلب ...
اجمالی از تاریخ زندگی امام حسین(ع) را بیان کنید؟
امام حسین (سید الشهداء) فرزند دوم علی (ع) از فاطمه سلامعلیها دختر پیغمبر اکرم (ص) که در سال چهارم هجری متولد شده است. آن حضرت پس از شهادت برادر بزرگوار خود امام حسن مجتبی (ص) به امر خدا و طبق وصیت وی, به امامت رسید.

امام حسین(ع) ده سال امامت نمود و تمام این مدت را به استثنای(تقریباً) شش ماه آخر در خلافت معاویه واقع بود و در سختترین اوضاع ناگوارترین احوال با نهایت اختناق زندگی میفرمود. امام حسین خواه ناخواه این روزگار تاریک را میگذرانید و هرگونه شکنجه و آزار روحی را از معاویه و دستیاران وی تحمل میکرد تا در اواسط سال شصت هجری, معاویه درگذشت و پسرش یزید به جای پدر نشست.معاویه نیز از معاریف قوم برای یزید بیعت گرفته بود ولی متعرض حال امام حسین (ع) نشده و به آن حضرت تکلیف بیعت ننموده بود و بالخصوص به یزید وصیت کرده بود که اگر حسین بن علی از بیعت وی سر باز زند پیگیری نکند و با سکوت و اغماض بگذراند؛ زیرا پشت و روی مسئله را درست تصور کرده عواقب وخیم آن را میدانست.ولی یزید در اثر خودبینی و بی باکی که داشت, وصیت پدر را فراموش کرده, بیدرنگ پس از درگذشت پدر به والی مدینه دستور داد که از امام حسین برای وی بیعت گیرد و گرنه سرش را به شام فرستد!!

پس از آنکه والی مدینه درخواست یزید را به امام حسین(ع) ابلاغ کرد آن حضرت برای تفکر در اطراف قضیه مهلت گرفت و شبانه با خاندان خود به سوی مکه حرکت فرمود و به حرم خدا که در اسلام مأمن رسمی میباشد پناهنده شد.این واقعه در اواخر ماه رجب و اوایل ماه شعبان سال شصت هجری بود و امام حسین(ع) تقریباً چهار ماه در شهر مکه در حال پناهندگی بسر برد و این خبر تدریجاً در اقطار بلاد مسلمین منتشر شد. از یک سوی بسیاری از مردم که از بیداگریهای دوره معاویه دلخور بودند و خلافت یزید بر نارضایتیشان میافزود با آن حضرت مراوده و اظهار همدردی میکردند واز یک سوی سیل نامه از عراق و بویژه از شهر کوفه به شهر مکه سرازیر میشد و از آن حضرت میخواستند ه به عراق رفته و به پیشوایی و رهبری جمعیت پرداخته برای برانداختن بیداد و ستم قیام کند. و البته این جریان برای یزید خطرناک بود.

اقامت امام حسین(ع) در مکه, ادامه داشت تا موسم حج رسید و مسلمانان جهان به عنوان حج, گروه و دسته دسته وارد مکه و مهیای انجام عمل حج میشدند, آن حضرت اطلاع پیدا کرد که جمعی از کسان یزید در زی حجاج وارد مکه شدهاند و مأموریت دارند با سلاحی که در زیر لباس احرام بستهاند آن حضرت را در اثناء عمل حج به قتل رسانند.آن حضرت عمل خود را مخفف ساخته تصمیم به حرکت گرفت و در میان گروه انبوه مردم سرپا ایستاده سخنرانی کوتاهی کرده حرکت خود را به سوی عراق خبر داد. وی در این سخنرانی کوتاه شهادت خود را گوشزد مینماید و از مسلمانان استمداد میکند که در این هدف یاریش نمایند و خون خود را در راه خدا بذل کنند و فردای آن روز با خاندان و گروهی از یاران خود رهسپار عراق شد.

جمعی از معاریف به عنوان خیرخواهی سر راه بر وی گرفته و خطر این حرکت و نهضت را تذکر دادند, ولی آن حضرت در پاسخ فرمود که من بیعت نمیکنم و حکومت ظلم و بیداد را امضاء نمینمایم و میدانم که به هر جا روم و در هر جا باشم مرا خواهند کشت و اینکه مکه را ترک میگویم برای رعایت حرمت خانه خداست که با ریختن خون من هتک نشود.

امام حسین(ع) راه کوفه را پیش گرفت, در اثنای راه که هنوز چند روز راه تا کوفه داشت, خبر یافت که والی یزید در کوفه نماینده امام را با یک نفر از معاریف شهر که طرفداری جدی بود, کشته و به دستور وی ریسمان به پایشان بسته در کوچه و بازار کوفه کشیدهاند و شهر و نواحی آن تحت مراقبت شدید درآمده و سپاه بیشمار دشمن در انتظار وی بسر میبرند و راهی جز کشته شدن در پیش نیست. همین جا بود که امام تصمیم قطعی خود را به کشته شدن بیتردید اظهار داشت و به سیر خود ادامه داد.

در هفتاد کیلومتری کوفه ( تقریباً) در بیابانی به نام کربلا, آن حضرت و کسانش به محاصره لشگریان یزید درآمدند و هشت روز توقف داشتند که هر روز حلقه محاصره تنگتر و سپاه دشمن افزونتر میشد و بالأخره آن حضرت و خاندان و کسانش با شمار ناچیز, در میان حلقههای متشکل از سی هزار مرد جنگی قرار گرفتند.در این چند روز امام به تحکیم موضع خود پرداخته یاران خود را تصفیه نمود, شبانه عموم همراهان خود را احضار فرمود در ضمن سخنرانی کوتاهی اظهار داشت که: ما جز مرگ و شهادت در پیش نداریم و اینان با کسی جز من کار ندارند, من بیعت خود را از شما برداشتم هر که بخواهد میتواند از تاریکی شب استفاده نموده جان خود را از ورطه هولناک برهاند.

پس از آن فرمود چراغها را خاموش کردند و اکثر همراهان که برای مقاصد مادی همراه بودند پراکند شدند و جز جماعت کمی از شیفتگان حق ( نزدیک به چهل تن از یاران امام) و عدهای از بنی هاشم کسی نماند. امام بار دیگر بازماندگان را جمع کرده و به مقام آزمایش در آورده در خطابی که به یاران و خویشاوندان هاشمی خود کرد, اظهار داشت که : این دشمنان تنها با من کار دارند, هر یک از شما میتواند از تاریکی شب استفاده کرده از خطر نجات یابد, ولی این بار هر یک از یاران باوفای امام با بیانهای مختلف پاسخ دادند که ما هرگز از راه حق که تو پیشوای آنی روی نخواهیم تافت و دست از دامن پاک تو نخواهیم برداشت و تا رمقی در تن و قبضه شمشیر به دست داریم از حریم تو دفاع خواهیم نمود.

آخر روز نهم ماه محرم, آخرین تکلیف( یا بیعت یا جنگ) از جانب دشمن به امام رسید و آن حضرت شب را برای عبادت و مهلت گرفت و مصمم به جنگ فردا شد.روز دهم محرم سال 61 هجری, امام با جمعیت کم خود (روی هم رفته کمتر از نود نفر که چهل نفر از ایشان همراهان سابق امام و سی و چند نفر در شب و روز جنگ از لشکر دشمن به امام پیوسته بودند و مابقی خویشاوندان هاشمی امام, از فرزندان و برادران و برادرزادگان و خواهرزادگان و عموزادگان بودند) در برابر لشکر بیکران دشمن صف آرایی نمودند و جنگ در گرفت.آن روز بامداد تا واپسین جنگیدند و امام(ع) و سایر جوانان هاشمی و یا ران وی تا آخرین نفر شهید شدند( در میان کشته شدگان دو فرزند خردسال امام حسن و یک کودک خردسال و یک فرزند شیرخوار امام حسین را نیز باید شمرد.

لشکر دشمن پس از خاتمه یافتن جنگ, حرمسرای امام را غارت کردند و خیمه خرگاه را آتش زدند و سرهای شهدا را بریده, بدنهای ایشان را لخت کرده, بیاینکه به خاک بسپارند, به زمین انداختند. سپس اهل حرم را که همه زن و دختر بیپناه بودند با سرهای شهدا به سوی کوفه حرکت دادند ( در میان اسیران از جنس ذکور تنی چند بیش نبود که از جمله آنان فرزند 22 ساله امام حسین- که سخت بیمار بود- یعنی امام چهارم و دیگر فرزند چهارساله وی محمد بن علی که امام پنجم و دیگر حسن مثنی فرزند امام دوم که داماد امام حسین بود و در جنگ زخم کاری خورده و در میان کشتگان افتاده بود او را نیز در آخرین رمق یافتند و به شفاعت یکی از سرداران, سر نبریدند و با اسیران به کوفه بردند) و از کوفه نیز به سوی دمشق پیش یزید بردند.

کسی که در تاریخ حیات امام حسین(ع) و یزید و اوضاع و احوالی که آن روز حکومت میکرد, دقیق شود و در این بخش از تاریخ کنجکاوی نماید, شک نمیکند که آن روز در برابر امام حسین(ع) یک راه بیشتر نبود و آن همان کشته شدن بود و بیعت یزید که نتیجهای جز پایمال کردن علنی اسلام نداشت, برای امام مقدور نبود؛ زیرا یزید با اینکه احترامی برای آیین اسلام و مقررات آن قائل نبود و بندوباری نداشت, به پایمال کردن مقدسات و قوانین اسلامی بیباکانه تظاهر نیز میکرد.

پی نوشت :
شیعه در اسلام ص 207

علامه سید محمد حسین طباطبائیهوای دلتا آفتاب از حرکات تو می وزد از سمت سیب ، عطر صفات تو می وزد . دل می دهیم ، پنجره را باز می کنیم باران گرفته ، یا کلمات تو می وزد ؟ دل می شویم ، محض تپیدن به پای تو در خاک کوچه ای که حیات تو می وزد اینکه چقدر بوی شهادت ، چقدر صبح اینکه چقدر از نفحات تو می وزد ! امشب بهار می دمد از خون روشنت فردا بهشت از برکات تو می وزد . من ایستاده ام به تماشای زیستن جایی که موج موج فرات تو می وزد و با هر اذان به یاد همان ظهر چاک چاک گیسوی خون چکان صلات تو می وزد . کشتی شکستگان تو را بیم موج نیست ،آنجا که بادبان نجات تو می وزد
امکانات


آمار
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید ماه قبل :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic