تبلیغات
شُبیر علیه السلام - آیا امام حسن(ع) سرزمین کربلا را خریدند؟ با چه شرطی به چه کسانی واگذار کردند؟

آیا امام حسن(ع) سرزمین کربلا را خریدند؟ با چه شرطی به چه کسانی واگذار کردند؟
امام حسین ـ علیه السلام ـ در جریان نهضت خویش بعد از طی مسیری نسبتاً طولانی و گذر از منازل متعدد روز دوم محرم سال 61هـ وارد سرزمین کربلا، که به نامهای متعدد در منابع روائی و تاریخی از آن یاد شده، شدند و تا روز عاشورا که مدت هشت روز در آن سرزمین اقامت داشتند اقدامات مهمّی انجام دادند و خطبه های زیادی جهت اثبات حقانیت خود و جلوگیری از خونریزی انجام دادند و به گفته منابع تاریخی در همان بدو ورود محلی را که اکنون مرقد آن حضرت در آن واقع است خریداری کردند.(1) بنابر نقل برخی از منابع از هر طرف چهار میل از مالکان آن خریداری نموده و دوباره به مالکان صدقه دادند. و شرط کردند که آنها زائران را سه روز میهمان کنند و به مزار حضرت راهنمایی نمایند.در این رابطه روایتی هم از امام صادق ـ علیه السلام ـ وارد شده که در تعیین حدود حرم امام حسین ـ علیه السلام ـ می فرمایند: حرم امام حسین که آنرا خریداری کرد چهار میل در چهار میل از اطراف قبر است و این محل برای اولاد آن حضرت و دوستداران حلال ولی برای غیر از آنها که با اولاد حضرت مخالفت کنند حرام است و در آن سرزمین برکت است.(2)

در مقتل المقرم از قول امام صادق ـ علیه السلام ـ نیز وارد شده که امام حسین ـ علیه السلام ـ وقتی آن زمین را خریداری و به اهالی صدقه داد با آنها شرط کرد ولی آنها به شرط امام عمل نکردند.(3)

با توجه به مطالب گفته شده و روایتی که از امام صادق ـ علیه السلام ـ در این رابطه نقل شده می توان به این نتیجه رسید که امام حسین ـ علیه السلام ـ چون از شهادت خویش خبر داشت و آنرا از طریق پیامبر و امام علی ـ علیه السلام ـ شنیده بود و حتی موضع آنرا می دانست لذا قبل از شروع جنگ آن محل را خریداری کرده و با شروطی به اهالی صدقه می دهد. اما اینکه گفته شده حضرت بزور شمشیر آن زمینها را گرفته این نمی تواند درست باشد چونکه اولاً امام در جنگ موضع دفاعی داشته نه تهاجمی، دوماً از امام صادق خلاف این عقیده نقل شده و ثالثاً مدت جنگ این اجازه را نمی داد که امام محلی را تصرف کند و به دوستداران خود هدیه کند و در نهایت اینکه امام در آن جنگ به شهادت رسیدند و کوفیان همة خیمه گاه را تصرف کردند و به آتش زدند و خاندان امام را به اسارت بردند پس این گفته نمی تواند درست باشد. چون امام برای فتوحات و جنگ با کفار نرفته بود. (بلکه زمینی که در آن جنگ واقع شد ملک اهل غاضریه بود امام از آنها خریداری کرد تا مباح و در آینده زیارتگاه مؤمنان باشد.

معرفی منابع جهت مطالعه بیشتر:

1. ترجمه مقتل المقرم، عبدالرزاق مقرم.
2. قصه کربلا نظری منفرد.
3. فرهنگ جامع سخنان امام حسین، موسسه امام صادق ـ علیه السلام ـ قم.
4. الارشاد، شیخ مفید، ترجمه رسولی محلّاتی.

پی نوشت :
(1) . طریحی، مجمع البحرین، واژه (کربل)؛ و مقرّم، مقتل، بیروت، دارالکتب اسلامیه، چاپ پنجم، ص196، و نظری منفرد، قصه کربلا.

(2) . همان، واژه حرم.
(3) . مقرّم، «پیشین» ص 196.