تبلیغات
شُبیر علیه السلام - آیا امام حسین« علیه السلام »زمان و مکان شهادت خود را می دانستند ؟ توضیح دهید ؟

آیا امام حسین« علیه السلام »زمان و مکان شهادت  خود را می دانستند ؟ توضیح دهید ؟
بله امام حسین« علیه السلام » به علم امامت می دانستند که در این مکان و در این زمان به شهادت می رسند. در بعضی  روایتهای متاخرهم می خوانیم که وقتی امام به سرزمین  کر بلا رسیدند و پرسیدند این سرزمین چه نام دارد. و به او گفتند : کربلا گفت خدایا از کرب و بلا به تو پناه می برم ....)(1) این سرزمین  جایگاه اندوه و بلاست و همین جا خوابگاه شتران  ما و محل خیام ما و جای ریختن خونهای ماست. ( 2)

علاوه  بر این  رویاهای که امام دیده اند  این مسله  را تایید  می کند : نوشته اند نزدیک غروب تاسوعا حسین بن علی« عیله السلام»  در بیرون یکی از خیمه ها نشسته است در حالی که زانوها را بلند  کرده و دستها را روی زانو گذاشته است و سر را روی  دستها  و خوابش برده است . در همین حال عمر سعد تا فرمان  را خواند و تصمیم گرفت فریاد کشید :  لشکر خدا سوار شوید  من بهشت را به شما بشارت میدهم .نوشته اند  این سی هزار لشکر در حالیکه  دور تا دور  خیمه های  حسین را گرفته بودند مثل دریایی که به خروش آید به خروش و جنبش آمد طوفان کرد یک مرتبه صدای  فریاد  اسبها  انسانها و بهم خوردن اسلحه ها در صحرا پیچید .

زینب (س) در داخل یکی از خیمه ها است ظاهرا  دارد زین العابدین را پرستاری می کند صدا را از بیرون شنید فورا بیرون آمد دید لشکر دشمن است که دارد حلقه محاصره را تنگتر می کند آمد دست زد و به شانه  ابا عبد الله  : برادر بلند شو نمی بینی  نمی شنوی  ؟  ببین چه خبر است  حسین« علیه السلام» سر بلند می کند و بدون توجه به لشکر می گوید : من الان در عالم روئا جدم را دیدم  به من بشارت و نوید داد  گفت : حسینم تو عن قریب به من ملحق می شوی .

علاوه بر اینها حضرت علی« علیه السلام»  سالها قبل از واقعه کربلا در توصیف این سرزمین و شهدائی که در آن به شهادت می رسند فرموده اند : { مناخ رکاب و مصارع عشاق , شهداء لایسبقهم من کان قلبهم و لا یلحقهم من بعد هم }(4) یعنی : اینجا بارانداز سواران و قتلگاه عاشقان است شهدایی که  نه پیشینیان بر آنان سبقت جسته و نه آیندگان به مقام آنان دست یابند .

منابع
1- خلاصه قیام حسین« علیه السلام» , دکتر سید جعفر شهیدی , ص 48

2- فرهنگ جامع سخنان امام حسین« علیه السلام», گروه حدیث  پژوهشگر  , باقر العلوم , ترجمه علی موئدی , ص 418
3- حماسه حسینی  ,استاد مطهری , ص 274- 277
4- نفس المهموم , ص 110 .