تبلیغات
شُبیر علیه السلام - آیا امام سجاد(ع) پس از واقعه کربلا، در کوفه، زندانی شده بود؟
 
درباره وبلاگ


تا آفتاب از حرکات تو می وزد از سمت سیب ، عطر صفات تو می وزد . دل می دهیم ، پنجره را باز می کنیم باران گرفته ، یا کلمات تو می وزد ؟ دل می شویم ، محض تپیدن به پای تو در خاک کوچه ای که حیات تو می وزد اینکه چقدر بوی شهادت ، چقدر صبح اینکه چقدر از نفحات تو می وزد ! امشب بهار می دمد از خون روشنت فردا بهشت از برکات تو می وزد . من ایستاده ام به تماشای زیستن جایی که موج موج فرات تو می وزد و با هر اذان به یاد همان ظهر چاک چاک گیسوی خون چکان صلات تو می وزد . کشتی شکستگان تو را بیم موج نیست ،آنجا که بادبان نجات تو می وزد

مدیر وبلاگ : عبرات
آیا امام سجاد(ع) پس از واقعه کربلا، در کوفه، زندانی شده بود؟
از مناظره امام هشتم(ع) با بعضی از سران واقفیه برمیآید که امام سجّاد(ع) در کوفه زندانی شده بود؛ چون بعضی از سران واقفیه برای نپذیرفتن امامت امام رضا(ع) به آن حضرت عرض کردند: پدر شما امام کاظم(ع) در بغداد رحلت کرد و شما در مدینه بودید و حال آن که تجهیز و تدفین امام معصوم را امام بعد از او باید به عهده بگیرد. شما که در مدینه بودید چگونه متصدی این کار شدید؟

امام رضا(ع) فرمود: آیا امام حسین(ع) امام بود یا نه؟ گفتند: آری، امام بود. فرمود: تجهیز و تدفین او را چه کسی به عهده گرفت؟ گفتند: امام سجّاد(ع) فرمود: امام سجّاد(ع) کجا بود؟ گفتند: در زندان ابن زیاد محبوس بود. فرمود: همین طور است زندانی بود لیکن از زندان خارج شد و به کربلا رفت و بعد از تجهیز و تدفین پدرش برگشت و آنها هم نفهمیدند. آنگاه فرمود: کسی که میتواند علی بن الحسین(ع) را از کوفه به کربلا آورد میتواند مرا نیز از مدینه به بغداد ببرد. (بحار 45/169)

پی نوشت :
: آیة الله جوادی آملی
حماسه و عرفان


امکانات جانبی