تبلیغات
شُبیر علیه السلام - آیا شهدای کربلا با امام حسین (ع) 72 نفر بودند یا با حُرّ که آخرین نفر بود که به امام (ع) پیوست 72 نفر شدند؟
 
درباره وبلاگ


تا آفتاب از حرکات تو می وزد از سمت سیب ، عطر صفات تو می وزد . دل می دهیم ، پنجره را باز می کنیم باران گرفته ، یا کلمات تو می وزد ؟ دل می شویم ، محض تپیدن به پای تو در خاک کوچه ای که حیات تو می وزد اینکه چقدر بوی شهادت ، چقدر صبح اینکه چقدر از نفحات تو می وزد ! امشب بهار می دمد از خون روشنت فردا بهشت از برکات تو می وزد . من ایستاده ام به تماشای زیستن جایی که موج موج فرات تو می وزد و با هر اذان به یاد همان ظهر چاک چاک گیسوی خون چکان صلات تو می وزد . کشتی شکستگان تو را بیم موج نیست ،آنجا که بادبان نجات تو می وزد

مدیر وبلاگ : عبرات
آیا شهدای کربلا با امام حسین (ع) 72 نفر بودند یا با حُرّ که آخرین نفر بود که به امام (ع) پیوست 72 نفر شدند؟
جواب اجمالی:
در تعداد شهدای کربلا اختلاف وجود دارد امّا قول مشهور این است که به غیر از امام حسین(ع) هفتادودو نفر از یاران و اصحاب حضرت سیدالشهداء (ع) به شهادت رسیدند.

جواب تفصیلی:
در تعداد شهدای کربلا اختلاف وجود دارد به طوری که تاریخ نویسان کربلا چندین قول را نقل کرده‌اند و در اینجا به چند مورد از آن‌ها که احتمال بیشتری دارد اشاره می‌شود:

«هفتادودونفر» این تعداد را بلاذری نقل
 کرده است و می‌گوید: تمام کسانی که با امام حسین (ع) کشته شدند از اصحاب و یاران او هفتادودو مرد بوده است.(1) مرحوم شیخ مفید نیز همین تعداد را ذکر کرده است و می‌گوید: امام حسین (ع) با اصحابش صبح روز عاشورا آمادة قتال شدند و با امام حسین (ع) سی‌ودو نفر سواره و چهل نفر پیاده بودند.(2) ابن اثیر صاحب الکامل نیز همین تعداد را نقل می‌کند.(3) محمد بن جریر طبری شیعی نیز در «دلائل الامة» همین قول را اختیار کرده است،(4) که قول مشهور نیز همین است.

«هشتادوهفت نفر» این تعداد را مسعودی نقل کرده است و می‌گوید: جمیع کسانی که با حسین در روز عاشورا در کربلا کشته شدند، هشتادوهفت نفر بوده‌اند.(5)

«شصت و یک نفر» بعضی روایت کرده‌اند که آن روز تعداد شهیدان شصت و یک نفر بوده است.(6) ولی ممکن است این تعداد اصحاب و یاران امام(ع) غیر از شهدای اهل‌بیت و بنی‌هاشم بوده‌اند که با شهدای بنی‌هاشم مجموعاً قول بعدی خواهد شد.

«هفتادوهشت‌نفر» این تعداد را سید بن طاووس نقل کرده است و می‌گوید: روایت شده است که اصحاب امام حسین (ع) هفتاد و هشت نفر بوده‌اند.(7) و با امام (ع) هفتاد و نه نفر می‌شوند و با آن تعدادی که از «اثبات الوصیة» نقل شده است و شهدای بنی‌هاشم تطبیق می‌کند.

«هشتادو دونفر» این تعداد را مرحوم مجلسی از محمد بن ابی‌طالب نقل کرده است.(8)

«یکصدوچهل‌و‌پنج نفر» از امام باقر (ع) نقل کرده‌اند که شهدای کربلا چهل و پنج سواره و یکصد نفر پیاده بوده‌اند.(9)

نتیجه این که از این اقوال فهمیده می‌شود که آن‌ها بدون حضرت سیدالشهداء و بنابراین بر قول مشهور تعداد شهدای کربلا هفتاد دو نفر بوده است.برای مطالعة بیشتر به کتاب «شفاء الصدور» نوشتة میرزا ابوالفضل تهرانی چاپ سیدالشهداء قم، ج 1، ص 241 مراجعه کنید. در آنجا اقوال دیگری را راجع به تعداد شهداء ذکر کرده است.

پی نوشت ها :
(1) - بلاذری، اشهاب الاشراف، (دارالتعارف بیروت)، ج 3، ص 205.

(2) - شیخ مفید، ارشاد، (مؤسسة آل‌البیت، لاحیاء التراث قم)، ج 2، ص 95.
(3) - ابن اثیر، الکامل فی التاریخ (دار صادر بیروت)، ج 4، ص 10.
(4) - محمد بن جریر من رستم الطبری، دلائل الامامیة، (منشورات الرضی، قم)، ص 71.
(5) - مسعودی، مروج الذهب، (داراندلس بیروت)، ج 3، ص 61، و احمد بن سهل بلخی، والتاریخ (مکتبة الاسدی، تهران)، ج 6، ص 11.
(6) - مسعودی، اثبات الوصیة، (منشورات الرضی قم)، ص 126.
(7) - سید بن طاووس، الملهون، (انتشارات داوری قم)، ص 60.
(8) - علامه مجلسی، بحارالانوار، (مؤسسة الوفاء بیروت)، ج 45، ص 4.
(9) - حاج شیخ عباس قمی، نفس المهموم، (انتشارات بصیرتی قم)، ص 236.
امکانات جانبی