تبلیغات
شُبیر علیه السلام - آیا شهربانو، مادر امام سجاد (ع) در کربلا حضور داشت؟ به جز امام سجاد (ع) فرزند دیگری داشت؟

آیا شهربانو، مادر امام سجاد (ع) در کربلا حضور داشت؟ به جز امام سجاد (ع) فرزند دیگری داشت؟
در مورد مادر امام سجاد (ع) که بنابر قول معروف و مشهور نامش شهربانو است، می گوییم: مورخان نوشته اندوی هنگامی که فرزندش علی بن الحسین (ع) را به دنیا آورد، درگذشت. (1)

البته برخی از مورخان اصولا وجود شخصی به نام شهر بانو را که همسر امام حسین (ع) شده باشد، مورد تردید جدی قرار داده اند. در این مورد می توانید به کتاب خدمات متقابل اسلام و ایران شهید مطهری مراجعه کنید.

با توجه به این حقیقت پاسخ دیگر پرسش های شما در مورد مادر امام سجاد (ع) روشن می گردد. بنابراین شهربانو در صورت صحت اصل داستان، بیش از بیست سال پیش از حادثه کربلا فوت کرده بود و به جز امام سجاد (ع) فرزندی نداشت.بنابراین، اگر سخنرانان و واعظان در مورد زندگی این بانوی گرامی اطلاعات گوناگونی ارائه نمی دهند، به دو دلیل است: اول این که اصلا جریان اسارت شاهزاده ایرانی و به عقد امام حسین در آمدن را برخی از نویسندگان مورد تردید قرار داده اند.

دلیل دیگر این که : اگر مادر امام سجاد (ع) شهربانو باشد (و یا فردی دیگر) وی در هنگام زاییدن فوت کرده بود و در رخدادهای بعدی نقشی نداشت.اگراز اسیری سخن می گویند، سند تاریخی ندارد و شاید مربوط به دیگر زنان امام حسین (ع) باشد که اشتباه از شهر بانو نام می برند.

پی نوشت ها :
1 - سید محسن امین ، اعیان الشیعه، ج2،ص412.

برای توضیح بیشتر در این باره به کتاب زندگانی علی بن حسین (ع) ، اثر دکتر سید جعفر شهیدی مراجعه کنید.

کلیه حقوق این وبلاگ برای شبیر محفوظ است و هر گونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز است