تبلیغات
شُبیر علیه السلام - حضرت زینب (علیها السلام) بعد از حادثه کربلا

حضرت زینب (علیها السلام) بعد از حادثه کربلا
پرسش :

حضرت زینب(سلام الله علیها) بعد از حادثه كربلا چه قدر عمر كردند و چه كارهایی انجام دادند؟

پاسخ :

در خصوص تاریخ درگذشت حضرت زینب (س) اختلاف نظر است . برخی تاریخ وفات وی را سال 63 هجری قمری دانسته‌ اند(1) و بعضی دیگر 65 هجری قمری (2) . ولی مشهور آن است كه وی در سال 62 هجری قمری درگذشته است بر این اساس حضرت بعد از حادثه عاشورا تنها یك سال و اندی زنده بود.(3)

حضرت زینب (س) بعد از حادثه عاشورا به پاسداری از قیام امام حسین(ع) پرداخته و سرپرستی اهل بیت را بر عهده گرفت. بی‌تردید اگر خطبه های آتشین و آموزنده حضرت نبود، یزید و یزیدیان ، نهضت عاشورا را تحریف و خون شهدا را پایمال می‌كردند.

حضرت زینب (س) در كوفه خطبه خواند تا مردم را از خواب غفلت بیدار كند و افكار عمومی را متحول نماید . خطبه حضرت در كوفه به گونه ای مؤثر بود كه زمینه‌ های قیام توابین را فراهم كرد و نگرش مردم كوفه را نسبت به قیام امام و اهداف حضرت تغییر داد. افزون بر آن، آنان را از رفتارشان نسبت به اهل بیت پشیمان كرد.

حضرت زینب (س) در شام با خطبه خواندن و اتخاذ سیاست‌ های منطقی، افكار عمومی حاكم بر شام را نیز تغییر داد. هر كلمه خطبه او همانند رعد و برق بر كاخ یزید فرود می‌آمد. بعد از خطبه خواندن امام سجاد(ع) و حضرت زینب ، چنان مردم تحت تأثیر قرار گرفتند، كه یزید مجبور شد اهل بیت امام حسین(ع) را به مدینه بفرستد و از كار خود اعلام نارضایتی كند.

اهل بیت(ع) در شام به معرفی امام حسین و اهداف قیام او پرداخته و از مظلومیت ایشان سخن گفته و جنایات یزید و یزیدیان را معرفی كردند.

زینب (س) بعد از برگشت به مدینه نیز به پاسداری از قیام امام حسین(ع) پرداخته و ظلم و ستم یزید را بیان نمود. فعالیت های حضرت در قالب روضه خوانی، عزاداری و ... ظهور نمود.

وجود بانوی بانوان، زینب در مدینه كافی بود كه آتش حزن بر شهیدان را شعله‌ور كند و مردم را بر ضد ستمكاران بشوراند. كار به جایی رسید كه نزدیك شد شورش بر ضد بنی‌امیه صورت گیرد. فرماندار مدینه به یزید گزارش داد: " بودن زینب میان اهل مدینه، احساسات را بر می انگیزاند. او زنی است فصیح، خردمند و دانا. او و كسانی كه با وی هستند، تصمیم گرفته‌اند برای خون خواهی قیام كنند." یزید دستور داد باقی مانده اهل بیت را به شهرها و نقاط مختلف تبعید كرده و پراكنده سازند. فرماندار از حضرت زینب (س) خواست از مدینه بیرون رود و هر جای كه می‌خواهد اقامت كند.(4)

فعالیت های حضرت زینب (س) بعد از حادثه عاشورا در حفظ و پاسداری از قیام امام ارزنده و چشمگیر بود، تا آنجا كه شاعران گفته اند:

سرّ نی در نینوا می ماند اگر زینب نبود
كربلا در كربلا می‌ماند اگر زینب نبود
چهره سرخ حقیقت بعد از طوفان رنگ
پشت ابری از ریا می‌ماند اگر زینب نبود
چشمه فریاد مظلومیت لب تشنگان
در كویر تفته جا می‌ماند اگر زینب نبود
در عبور از بستر تاریخ، سیل انقلاب
پشت كوه فتنه‌ ها می‌ماند اگر زینب نبود.
(5)

پی نوشتها:
1.دایره المعارف تشیع ، ج 8 ، ص 603.

2.جواد محدثی، فرهنگ عاشورا، ص 216 - 217.
3.جعفر شهیدی ، زندگانی فاطمه، ص 261 - 262.
4.عائشه بنت الشاطی، بانوی كربلا حضرت زینب (ع)، ترجمه رضا صور، ص 157.
5.جواد محدثی، فرهنگ عاشورا، ص 217.
www. eporsesh.com