تبلیغات
شُبیر علیه السلام - چگونگی عزیمت حضرت زینب (علیها السلام) به سوریه و رحلت ایشان

چگونگی عزیمت حضرت زینب (علیها السلام) به سوریه و رحلت ایشان
پرسش :

در رابطه با چگونگی عزیمت حضرت زینب (سلام الله علیها) به سوریه و رحلت ایشان در آنجا توضیحاتی ارائه نمایید.

پاسخ :

با توجه به سوال اینگونه بر می آید که برای پرسشگر محترم به دلائلی ثابت شده است که حضرت زینب به سوریه سفرنموده و در آنجا رحلت فرمودند . در مورد سفر و عزیمت ایشان اقوال متفاوت وجود دارد که درپاسخ به سوال باید گفت:

بعضی می‌نویسند، علت این كه زینب(سلام الله علیها) به مصر یا شام آمده و در آنجا از دنیا رفته و اینك بارگاهی در شام و مصر به عنوان بارگاه زینب(سلام الله علیها) وجود دارد این بوده است كه زینب(سلام الله علیها) را به دستور یزید به مصر یا شام تبعید كرده‌اند، چرا كه به عینه می‌دیدند اگر او در مدینه بماند سرزمین حجاز را بر ضد دستگاه یزید می‌شوراند، زیرا زینب(سلام الله علیها) در مدینه همواره رسواگر حكومت یزید است و مردم را بر ضد او می‌شوراند و هدف شهیدان كربلا را بیان می‌كند. از این رو، یزید برای فرماندار مدینه نوشت سكونت و ماندن زینب(سلام الله علیها) در مدینه و مكه ممنوع است. اما حتی تبعید نیز آن حضرت را از ادامه راه باز نداشت، و با این كه در مصر یا در شام تحت نظر بود پیام شهیدان را به مردم می‌رساند و بر ضد طاغوت سخن می‌گفت. تا این كه در سال 62 هجرت در شب یكشنبه، چهاردهم رجب، یعنی 18 ماه پس از شهادت امام حسین(علیه السلام) به لقاءالله پیوست.(1)

مصعب بن عبدالله گوید: حضرت زینب(سلام الله علیها) دختر علی(علیه السلام) در مدینه مردم را برای قیام و خونخواهی حسین(علیه السلام) گرد می‌آورد. چون عبدالله بن زبیر در مكه قیام كرد، و مردم را برای انتقام خون حسین(علیه السلام) و بركناری یزید از حكومت تهییج نمود، و خبر به اهل مدینه رسید، زینب(سلام الله علیها) برای مردم سخنرانی نمود و آنها را برای خونخواهی برانگیخت. چون خبر به عمرو بن سعید (والی مدینه) رسید، برای یزید نامه‌ای نوشت و او را مطلع كرد. یزید در جواب نامه نوشت كه بین زینب و مردم جدایی بینداز، لذا دستور تبعید از مدینه و سكونت در هر جا كه بخواهند صادر شد.و آن حضرت قصد سفر نمود و كسانی كه از بنی‌هاشم قصد همراهی حضرت را داشتند به قصد مصر حركت كردند، و هنوز چند روزی از رجب باقی مانده بود.(2)

محدث نوری گوید: علت مسافرت حضرت زینب(سلام الله علیها) از مدینه به شام، این بود كه قحطی شدیدی در حجاز و مدینه پدید آمد. عبدالله بن جعفر شوهر حضرت زینب(سلام الله علیها) تصمیم گرفت به شام سفر كند، و پس از نابودی قحطی، به حجاز بازگردد. او به سوی شام حركت نمود، و زینب(سلام الله علیها)‌در این سفر همراه شوهرش بود. آنها به شام آمدند، و در آنجا اقامت نمودند، و پس از مدتی حضرت زینب(سلام الله علیها) بیمار شد و بر اثر آن از دنیا رفت. و پیكر مطهرش در همانجا كه ملك عبدالله بود و هم‌اكنون بارگاه حضرت زینب‌(سلام الله علیها) در آن قرار دارد، به خاك سپرده شد. (3)

مرحوم سید حسن صدر در كتاب «نزهه اهل الحرمین» می‌نویسد: زینب كبری دختر امیرالمؤمنین(علیه السلام) كه كنیه او ام‌كلثوم بود قبر شریفش در نزدیكی همسرش عبدالله‌بن‌جعفر خارج دمشق در شام معروف است. ایشان زمانی كه قحطی شده بود به همراه همسرش عبدالله در زمان عبدالملك بن مروان به سوی شام آمدند، چه این كه برای عبدالله قریه‌ها و مزارع خارج شام بود. پس جناب زینب(سلام الله علیها) در آنجا از دنیا رفتند و در بعضی از قریه‌ها دفن شدند. و تحقیق در علت دفن آن مخدره در آنجا همین است، و مطالب دیگری كه می‌گویند غلط و بی‌اصل می‌باشد. پس آن را غنیمت بشمار كه جماعتی به اشتباه افتاده‌اند. (4)

همانطور که می بینید در علت سفر قولی به دستور یزید مبنی بر تبعید ایشان دلالت دارد و قول دیگری علت سفر را قحطی ذکر می کند.البته گفته شده ماخذ قول باینكه ایشان در شام مدفون است از صاحب كامل بهائی است كه حضرت زینب در شام وفات كرد و سبب آنرا بعضی چنین نقل كرده‌اند كه در مدینه غلا و قحطی روی داد و بحر الجود عبدالله بن جعفر كه عادت به بذل و عطا كرده بود و چیزی دیگر در دست او نمانده بود ناچار آنمخدره را برداشته بطرف شام رفته چه در آنجا علاقه زراعتی داشته .(5)

این قول به ذهن نزدیكتر است الا آنكه دلیل تاریخی ندارد و در كتب تاریخ و انساب و سیر و تراجم آثار صحیحی ندارد. (6)

و در مورد علت رحلت گفته شده حضرت زینب(سلام الله علیها) پس از ورود به شام گرفتار تب وصل خانواده‌اش می‌گردد و هر لحظه مریضی او شدت پیدا می‌كند، تا این كه نیمه ظهر به همسر خویش عبدالله می‌گوید: بستر مرا در حیاط به زیر آفتاب قرار بده. عبدالله می‌گوید: او را در حیاط جای دادم كه متوجه شدم چیزی را روی سینه خویش نهاده و مدام زیر لب حرفی می‌زند. به او نزدیك شدم دیدم پیراهنی را كه یادگار از كربلاست، یعنی پیراهن حسین(علیه السلام) را، كه خونین و پاره پاره است، بر روی سینه نهاده و مدام می‌گوید: «حسین، حسین، حسین! ...» لحظاتی بعد او وارد بر حریم اهل بیت النبوه گشت و كارنامه عمرش به خیر و سعادت ختم گردید.(7)

پی نوشتها:
1- علی نجاتی(سیرجانی) / قطعه ای از بهشت(جامع ترین تاریخ واقعه کربلا) (ج2) / موسسه فرهنگی انتشاراتی نقش / چاپ اول ،1383 / ص 648

2- همان، ص 650
3- همان، ص 649
4- همان، ص651
5- شیخ ذبیح الله محلاتی / ریاحین الشریعه در ترجمه دانشمندان بانوان شیعه (ج3) / ناشر: دارالکتب الاسلامیه /چاپ : ----- / ص 37
6- همان، ص37
7- قطعه ای از بهشت(جامع ترین تاریخ واقعه کربلا) (ج2) ، ص 651
منبع : porseman.org