تبلیغات
شُبیر علیه السلام - آیا حضرت زینب (س) جزء اصحاب کساء است؟
 
درباره وبلاگ


تا آفتاب از حرکات تو می وزد از سمت سیب ، عطر صفات تو می وزد . دل می دهیم ، پنجره را باز می کنیم باران گرفته ، یا کلمات تو می وزد ؟ دل می شویم ، محض تپیدن به پای تو در خاک کوچه ای که حیات تو می وزد اینکه چقدر بوی شهادت ، چقدر صبح اینکه چقدر از نفحات تو می وزد ! امشب بهار می دمد از خون روشنت فردا بهشت از برکات تو می وزد . من ایستاده ام به تماشای زیستن جایی که موج موج فرات تو می وزد و با هر اذان به یاد همان ظهر چاک چاک گیسوی خون چکان صلات تو می وزد . کشتی شکستگان تو را بیم موج نیست ،آنجا که بادبان نجات تو می وزد

مدیر وبلاگ : عبرات
آیا حضرت زینب (س) جزء اصحاب کساء است؟
سوال :

آیا حضرت زینب (س) در زمان وقوع حدیث کساء در دنیا بود؟ اگر به دنیا آمده بوده آیا جزء اصحاب کساء بود یا خیر؟

پاسخ :

اینکه آیا حضرت زینب در زمان وقوع حدیث کساء به دنیا آمده بوده یا خیر، در تاریخ و منابع روایی مطلبی به دست ما نرسیده است. ولی روایات فراوانی وجود دارد که افراد تحت کساء یعنی پنج تن آل عبا علیهم السلام افراد مخصوصی بوده اند که آیه تطهیر در شان آنان نازل گردیده است.

“ام سلمه” که بنابر برخی روایات، این حادثه در خانه او اتفاق افتاده بود، اجازه حضور در تحت کساء را پیدا نمی کند و پیامبر (ص) به  ایشان اجازه ندادند "فَقَالَتْ أُمُّ سَلَمَةَ أَ لَسْتُ مِنْ أَهْلِکَ فَقَالَ إِنَّکِ إِلَی خَیْرٍ وَ لَکِنَّ هَؤُلَاءِ أَهْلِی وَ ثِقْلِی‏... [i] .

حضرت زینب (س) نیز اگر چه از مقام والایی در میان اهل بیت علیهم السلام برخوردار است، اما از اصحاب کساء” محسوب نمی گردند.

[i] الکافی، ج 1، ص  286 ،  باب ما نص الله عز و جل و رسوله علی‏...
منبع: پایگاه حوزه
امکانات جانبی