تبلیغات
شُبیر علیه السلام - ذکر مصیبت اهل بیت یعنی چه و فلسفه آن چیست ؟
 
درباره وبلاگ


تا آفتاب از حرکات تو می وزد از سمت سیب ، عطر صفات تو می وزد . دل می دهیم ، پنجره را باز می کنیم باران گرفته ، یا کلمات تو می وزد ؟ دل می شویم ، محض تپیدن به پای تو در خاک کوچه ای که حیات تو می وزد اینکه چقدر بوی شهادت ، چقدر صبح اینکه چقدر از نفحات تو می وزد ! امشب بهار می دمد از خون روشنت فردا بهشت از برکات تو می وزد . من ایستاده ام به تماشای زیستن جایی که موج موج فرات تو می وزد و با هر اذان به یاد همان ظهر چاک چاک گیسوی خون چکان صلات تو می وزد . کشتی شکستگان تو را بیم موج نیست ،آنجا که بادبان نجات تو می وزد

مدیر وبلاگ : عبرات
ذکر مصیبت اهل بیت یعنی چه و فلسفه آن چیست ؟
ذکر مصیبت سنتى در جهت احیاى یاد و نام ائمه و مطرح نگه داشتن حادثه عاشوراست و همچنین در آن چه بصورت مقطع پایانى سخنرانى و موعظه و چه بصورت مستقل،حوادث كربلا و كیفیت ‏شهادت امام حسین‏«ع‏» و یاران او و نیز امامان دیگر بصورتى سوزناك نقل مى ‏شود كه سبب تحریك عواطف و گریستن بر سید الشهدا مى‏ گردد.نقل حوادث بر اساس مقتل ها انجام مى ‏گیرد و شایسته است كه از منابع معتبر و شعرهاى خوب استفاده مى‏شود تا موجب وهن به مقام معصومین و خاندان عصمت نگردد.

امام سجاد«ع‏» كه بیست ‏سال به یاد عاشورا مى ‏گریست،مى ‏فرمود یاد شهادت فرزندان ‏فاطمه چشمانم را پر اشك مى ‏كند: «انى لم اذكر مصرع بنى فاطمة الا خنقتنى لذلك‏عبرة‏» (1) با این حساب،یاد حادثه و یادآورى آن مظلومیت ها خودش كافى است تا مستمعان‏ را بگریاند و نیازى به آمیختن دروغ یا نقل حرفهاى بى ‏اساس در ذكر مصیبت و مرثیه‏ خوانى نیست.

ذكر مصیبت،سبب تعمیق نهضت ‏حسینى و پیوند عاطفى و قلبى شیعه با  سید الشهداست و نقشه دشمنان اهل بیت را كه كوشش در محو جنایات خویش داشتند،نقش بر آب مى‏كند و جامعه را هوادار اهل بیت و خصم ظالمان مى ‏پرورد. (2) البته باید ذاكران و مرثیه خوانان،هم شایستگى این منصب حساس را داشته باشند و هم در محتواى مرثیه‏ خوانى خود دقت داشته باشند و نصایح بزرگان را در آداب آن به كاربندند.

فلسفه ذکر مصیبت :
هر مكتبى اگر چاشنیى از عاطفه نداشته باشد و صرفا مكتب و فلسفه و فكر باشد،آنقدرها در روحها نفوذ ندارد و شانس بقا ندارد،ولى اگر یك مكتب چاشنیى از عاطفه داشته باشد،این عاطفه به آن حرارت مى‏ دهد.معنا و فلسفه یك مكتب،آن مكتب را روشن مى ‏كند،به آن مكتب منطلق مى ‏دهد،آن مكتب را منطقى مى ‏كند.بدون شك مكتب امام حسین منطق و فلسفه دارد،درس است و باید آموخت اما اگر ما دائما این مكتب را صرفا به صورت یك مكتب فكرى بازگو كنیم حرارت و جوشش گرفته مى ‏شود و اساسا كهنه مى‏ گردد.

این،بسیار نظر بزرگ و عمیق بوده است،یك دوراندیشى فوق العاده عجیب و معصومانه ‏اى بوده است كه گفته ‏اند براى همیشه این چاشنى را از دست ندهید،چاشنى عاطفه،ذكر مصیبت‏ حسین بن على علیه السلام یا امیر المؤمنین یا امام حسن یا ائمه دیگر و یا حضرت زهرا(سلام الله علیها).این چاشنى عاطفه را ما حفظ و نگهدارى كنیم.


پی نوشتها :
1-بحار الانوار،ج 45،ص 109.

2-ر.ك:«نقش انقلابى یاد و یادآوران‏»،شریعتى.بحار الانوار،ج 44،ص 278،احادیث گریستن و عزادارى برسید الشهداء را آورده است.مجموعه آثار شهید مطهرى جلد 16 صفحه 57

امکانات جانبی