تبلیغات
شُبیر علیه السلام - چرا ابوالفضل(ع) را پناهگاه و باب الحوائج نامیده ‏اند؟
 
درباره وبلاگ


تا آفتاب از حرکات تو می وزد از سمت سیب ، عطر صفات تو می وزد . دل می دهیم ، پنجره را باز می کنیم باران گرفته ، یا کلمات تو می وزد ؟ دل می شویم ، محض تپیدن به پای تو در خاک کوچه ای که حیات تو می وزد اینکه چقدر بوی شهادت ، چقدر صبح اینکه چقدر از نفحات تو می وزد ! امشب بهار می دمد از خون روشنت فردا بهشت از برکات تو می وزد . من ایستاده ام به تماشای زیستن جایی که موج موج فرات تو می وزد و با هر اذان به یاد همان ظهر چاک چاک گیسوی خون چکان صلات تو می وزد . کشتی شکستگان تو را بیم موج نیست ،آنجا که بادبان نجات تو می وزد

مدیر وبلاگ : عبرات
روشن است که شیعه در اثبات ادعاها «ابناء الدلیل» است. یعنی هر چند در فروع فقهی مؤمنین و پیروان را به اجتهاد و در موارد دیگر به تقلید از کارشناسان دین ارجاع می‏دهد اما راه تفکر همواره سرآمد طرق دیگر است. آری در مواردی که برای دست یافتن به دلیل راهی نیست و عامه شیعیان نمی ‏توانند حرفه‏ای کارشناس و متخصص شوند به اهل خبره ارجاع داده می‏شوند و این امر در همه امور و عرف سایر ادیان و حتی غیر متدینین ساری و جاری است. چنانکه همه عوام کارشناس علوم طبیعی و طبی و مکانیک و... نیستند و به اهل هر علم رجوع می‏ نمایند.

اما در نحن فیه بدون دلیل قمر بنی ‏هاشم را ملجأ و پناهگاه و باب الحوائج ندانسته‏ اند. بلکه به دلایل متعدد عقلی و نقلی این موضوع توجیه و پذیرفته شده است. در مبحث وجه تسمیه عبس به القاب و کینه ‏ها و اسامی حضرت و علل این عناوین و اطلاق آنها اشاره گردیده است. در جای خود توضیح داده شده است که بنی‏ هاشم همواره مورد توجه و رجوع گرفتاران و بی‏ پناهان بوده‏ اند. سقایت و آب‏ رسانی و اطعام به زائرین و مجاورین کعبه تنها گوشه‏ ای از فضایل ایشان است. قصی جد ششم ابوالفضل (ع) به سید و آقای حرم مشهور بود. [1] .
 
از ابتکارهای قصی این بود که دستور داد در عهدی که همگان بت پرستیدند از زائرین حرم و بیت الله پذیرائی شود. و به پیشنهاد وی اموالی جمع شد و مقدم حجاج را با قربانی‏ های متعدد بر سر راهشان هنگام ورود به کعبه گرامی بدارند. آتش روشن کنند تا کسانی که نزدیکی حرم سرگردان می ‏شوند با مشاهده دود و آتش راه را پیدا کنند. از دور زمانها شام قصی به حجاج معروف بود و هنوز که پادشاه عربستان در صحرای منا به زوار شام می‏دهد از آثار یادگاری قصی است [2] .

عبد مناف فرزند قصی جد پنجم پدری عباس (ع) هم از نظر بزرگی و شرافت ممتاز بود. و چون بسیار خوش سیما بود وی را «ماه بطحاء» لقب دادند [3] .

وی بسیار سخی بود و حتی در زمان پدرش کسی را از جود و کرم خویش ناامید نمی‏ساخت و به او لقب «فیاض» دادند [4] .

منزلت والایش موجب شد مناف نام بگیرد. هاشم جد چهارم ابوالفضل (ع) فرزند عبدمناف هم فردی فاضل بود. در یکی از سالها که قحطی آمده و قریش را آزار می‏داد هاشم به شام رفت و گندم و کعک (شرمال) خرید و قربانی کرد و سفره انداخت و بی ‏پناهان را پناه می‏داد. در مکه منی و مشعر پذیرایی حجاج را عهده ‏دار شد. وی پایه ‏گذار امنیت تجاری به یمن و قریش است که با مذاکرات با پادشاهان روم و غسان امنیت فراهم کرد [5] .

عبدالمطلب هم معروف است. او دستوراتی داد که بعدها اسلام آمد همانها را تأیید کرد. او چنان بخشنده بود که حتی برای پرندگان وحشی نیز غذا تهیه و به بیابان می ‏انداخت. او کتب آسمانی را مطالعه می‏ کرد و جزو اوصیا بود [6] .

ابوطالب جد اول ابوالفضل (ع) هم که در مکه سیادت و سروری داشت و پناه مردمان بود. او سرپرست و پناه رسول الله (ص) بود. امام علی(ع) هم که پناه همه عوام و اوصیا و اولیا بود. بنابراین اگر در این نوشتار طرق توسل به ذیل عنایات و کرامات باب الحوائج الی الله ماه بنی‏ هاشم سخن می‏گوئیم بدین لحاظ است که:
 
1- پناه دادن به بیچارگان سیره جاریه اجداد مطهرشان نیز بوده است.

2- در طول 34 سال حیات فردی و اجتماعی حضرت همواره در رفع گرفتاری محتاجان کوشا بودند.

3- بنابر اینکه: ان الله لا یضیع اجر المحسنین و... تمام وجود حضرتش احسان و نیکی و جود بود. بخصوص جوانی از پدر و مادری مثل علی (ع) و ام‏ البنین (س) و دارای مقام والای تالی تلو عصمت که خود نیز مراتبی بس والا را از عصمت و حجب و سخا و خلق و کرامت و شجاعت و غیرت و تجسم حیا و رادمردی و تبلور ایثار و فتوت داشتند.

4- حیات مبارکش سرشار از رفع حوائج مردم بود.

5- در کربلا این صفات به اوج رسید و در عین اینکه امکان عدم حضور مستقیم در جنگ و توجیه آن هم برای ایشان فراهم بود اما چند مرتبه قبح الله امانک را بر سینه شمر کوبید.

6- باب الحوائج بودن ابوالفضل(ع) به امضا و تأیید مقام معصومین و صدیقین بارها رسیده و امضا شده است.

7- سیره عقلا و عرف عالمیان این موضوع را معارض با ادله مؤیده ندانسته بلکه به تواتر و بالاتر از تواتر و بالاتر از قطع و یقین با همه مراتب و کرات از ناحیه خواص و عوام از هر ملل و نحل در طول قرون و اعصار حتی غیر مسلمین و غیر شیعیان بیان گردیده که جای هیچ تردیدی حتی در مرحله تصور نمانده است.

8- عقل بدیهی و خالی از شوائب هم همراه این استدلال است. البته اشراقیون و عرفا زودتر از همه تصدیق نموده‏ اند. بحدی که می ‏توانم در این مورد ادعای آمادگی برای مباهله داشته باشم.

9- بنا به عقیده امامیه و حتی بسیاری اهل تسنن امامان شیعه بدون تردید پاکترین مردمان بوده ‏اند در فضل و حسن و همه آنان به دست آویزهای شرف و مجد چنگ زده و شکوه بندگی را عاید و به خود اختصاص داده ‏اند. عباس شجره طیبه ‏ای از همان بوته و اصالت است که قلم در شناخت آنان بازمی ‏ایستد و در حیرت مات می‏ گردد. شق القمر و بارورکردن درختان خشک و رد شمس رسیدن از مدینه به طوس با طرفةالعین همانگونه عجیب نیست که زندانی را عباس از بند برهاند.

تنها نکته ‏ای که لازم الذکر است اینکه ممکن است فردی بگوید اذکار آتی تنها طریقیت دارند نه صرفا موضوعیت. و راه‏های توسل و توصل منحصر در این راه‏ها نیست. می‏توان با مطالعه آثار اهل دل اذکار دیگری برای حاجت گرفتن از حضرتش یافت. لذا این واژه ‏ها از آثار دیگران استفاده شده است مثلا یکی از طرق توسلیه این است:

ابتدا 133 مرتبه صلوات بفرستید « اللهم صل علی محمد و آل محمد» نیز 133 مرتبه بگویید: «یا عباس، یا عباس» و عبد از آن مجددا 133 مرتبه بگویید: «اللهم صل علی محمد و آل محمد». و این عمل را هر روز انجام دهید تا انشاءالله حاجتتان برآورده شود.
پی نوشت:

1- المقرم . ص 51 .
2- تاریخ طبری / ج2 ص 185 .
3- مقرم . همان / 53 .
4- همان
5- تاریخ طبری / 2 /180 .
6- مقرم / 59 .


نوع مطلب : امام حسین (ع)، 
برچسب ها : حضرت عباس(ع)، ابناء الدلیل، ماه بنی‏ هاشم،
لینک های مرتبط :
نظرات ()
سه شنبه 19 شهریور 1392 02:11 ب.ظ
دارد غلط درون لغت نامه دهخدا
باید نوشت رو به روی عشق:
کربـــــــــــــــــلا
عبراتسلام آفرین ..موفق باشید
یکشنبه 17 شهریور 1392 12:54 ق.ظ
سلام...این اسلایدر تصویرکه دربالا هست روچطوری درست کردید؟کدش روبرامنمبفرستید..منتظرم..ممنونم
جمعه 15 شهریور 1392 08:49 ب.ظ
یا رب چه قشنگ است و چه زیبا حرم قم
چون جنت اعلا، حرم محترم قم
بانوی جنان، اخت رضا، دختر موسی
دردانه زهرا و ملائك خدم قم
این مژده بس او را كه بهشت است جزایش
هر كس كه زیارت كندش در حرم قم
عبراتسلام خوبید ؟ تشکر از حضورتون..
جمعه 15 شهریور 1392 08:48 ب.ظ
بارگاهی که به شهر قم به پاست،
هم برای نجف هم کربلاست،
خاک اورا غرق بوسه می کنم،
چون که جای پای اربابم رضاست.
پنجشنبه 14 شهریور 1392 05:05 ب.ظ
خداوندا....

به دل نگیر اگر گاهی

زبانم از شکرت باز می ایستد !!...

تقصیری ندارد...

قاصر است

کم می آورد در برابر بزرگی ات...

لکنت می گیرند واژه هایم در برابرت

در دلم اما همیشه

ذکر خیرت جاریست !!....
عبراتسلام تشکر از حضورتون..
پنجشنبه 14 شهریور 1392 10:30 ق.ظ
این پیام رو یکی به من نظر داد منم بهش عمل کردم.. تو رو به امام زمان قسم میدم این پیام رو بخون.دختری از خوزستانم که پزشکان از علاجم نا امید شدند.شبی خواب حضرت زینب (س)را دیدم در گلوم اب ریخت شفا پیدا کردم ازم خواست اینو به بیست نفر بگم. این پیام به دست کارمندی افتاد اتقاد نداشت کارشو از دست داد.مرد دیگری اعتقاد داشت 20 میلیون به دست اورد. به دست کس دیگری رسید عمل نکرد پسرشو را از دست داد.اگه به حضرت زینب اعتقاد داری این پیامو واسه 20 نفر بفرست............ 20 روز دیگه منتظر معجزه باش..ممنون ...
عبراتسلام آدرسی نذاشتید که!!
چهارشنبه 13 شهریور 1392 04:09 ب.ظ
سلام علیکم
رسول الله صلى الله علیه وآله وسلم: قدرتمند كسى است كه بر نفس و هواهاى نفسانیش پیروز شود. وسائل الشیعه/ جلد ١٥/ أبواب جهاد النفس/ صفحه ١٦٢

تو غیر جود نکردی ، ولی جفا کردند چقدر خون به دلت قوم بی حیا کردند تو مثل فاطمه در حقشان دعا کردی شبیه فاطمه حق تو را ادا کردند......صل الله علیک یا صادق آل محمد

پرستار به صورت رنگ پریده و لبهای ترک خورده و پاهای زخمیش نگاه کرد و گفت:برادر اجازه بدید داروی بیهوشی تزریق کنم.اینطوری کمتر درد میکشید.با ناله گفت:نه خواهر! بیهوشم نکن! داروت را نگه دار برای اونهایی که زخم عمیق تری دارند...به یاد جاویدالاثر حاج احمد متوسلیان

شمارش معکوس برای نابودی اسرائیل و به ذلت نشاندن همراهانش آغازشده است، الفاتح با 2 مطلب جدید در خدمت شماست، از حضور نورانی شما تشکر و قدردانی میکنم، محتاج دعای جمله خوبانم
عبراتسلام تشکر از حضورتون...
چهارشنبه 13 شهریور 1392 10:51 ق.ظ
موفق باشید وپیروز
عبراتسلام همچنین..آدرس نذاشتید که!!!
سه شنبه 12 شهریور 1392 10:40 ب.ظ
رازهای بزرگ ودرونی خود را هر گز لو ندهید…
شاید بهترین دوستتان بدترین دشمنتان شود!
ساده نباشید،خوب باشید.


عبراتسلام تشکر از حضورتون...
سه شنبه 12 شهریور 1392 11:58 ق.ظ

یا رب ز کمالِ لطف ، خاصم گردان
واقف به حقایقِ خواصم گردان
از عقلِ جفاکار دل افگار شدم
دیوانۀ خود کن و خلاصم گردان

ابو سعید ابوالخیر

سلام
بله دیگه به خاطر مشکلات بلاگفا و این که نظرات ارسالی من برای دیگر دوستان رو حذف می کرد مجبور شدم بیام میهن بلاگ.

روزتون پر خیر و برکت.
عبراتسلام موفق باشید
سه شنبه 12 شهریور 1392 10:37 ق.ظ
سلام برادر بزرگوارم
شهادت آقا امام جعفر صادق علیه السلام تسلیت باد
خوشحال می شم بهم سر بزنید به روز هستم
یامهدی
عبراتسلام تشکر از حضورتون..
دوشنبه 11 شهریور 1392 08:52 ب.ظ
درود بر شما
عبراتسلام تشکر از حضورتون...
دوشنبه 11 شهریور 1392 12:38 ب.ظ
عشق است با ذکر ابالفضل جان دادن.... ان شا الله قسمت همه مون باشه... هر جای دنیا.. ایران .. سوریه... لبنان.. عراق
دوشنبه 11 شهریور 1392 10:48 ق.ظ
امام صادق علیه السلام

مایه ی زینت ما باشید، نه مایه عیب ما
با مردم نیکو سخن بگویید و زبان خود را نگاه داریدو آن را از حرف های بیهوده و سخنان زشت باز دارید.
عبراتسلام تسلیت باد این روز بر شما ..
دوشنبه 11 شهریور 1392 09:29 ق.ظ
السلام علیك یا امام جعفر صادق (علیه‌السلام) ...


شخصی به امام جعفر صادق (علیه‌السلام) عرض کرد: حسن خلق چیست؟

فرمود: اینکه فروتنی کنی و خوش‌سخن باشی و با برادرت، با خوشرویی برخورد کنی.

(اصول کافی، ج 3، ص 162)

..........سلام دوست عزیزم

ممنون بابت همه محبتای بی ریاتون.

انشااله که تحت توجهات حضرت بقیه الله همیشه سلامت وموفق باشید.

شهادت امام صادق (ع) را به شما دوست محترم وهمه رهروان واقعی ایشان تسلیت عرض می کنم واز خدا میخواهم که همه مارا از شیعیان حقیقی ایشان قرار دهد. ودر ظهور آقامون تعجیل بفرماید.......وعجل فرجهم
عبراتسلام تشکر از حضورتون...
دوشنبه 11 شهریور 1392 12:28 ق.ظ

شنیدم یکی می گفت،تو حال زمین خورده ها را خوب می فهمی یا ابوالفضل (ع)
عبراتسلام ممنون از حضورتون...
یکشنبه 10 شهریور 1392 02:27 ب.ظ
× مُراقــب بــآش .. ×

× به چه کسـی اِعتــمـــآد میکنی ، ×

× شیـــطان هَــم یه زَمـــآنـی “فرشتــه” بــود ! .. ×

یکشنبه 10 شهریور 1392 10:47 ق.ظ
خدای مهربان!
خواندمت پاسخم دادی. به تو تكیه كردم نجاتم دادی. به تو پناه
آوردم كفایتم كردی. خدای من ! چگونه نا امید باشم در حالی كه تو امید منی.

با سلام و عرض ادب و احترام.
لطفا نشانی جدید وبلاگ زندگی زیباست (http://donyayeman80.mihanblog.com/) رو به جای نشانی قبلی تو لینک هاتون ثبت کنین.
روز و روزگارتون شاد.
عبراتسلام اصلاح شد..
جمعه 8 شهریور 1392 03:58 ب.ظ
سلام من از سفر اومدم
با یه اپ متفاوت منتظرتم
چهارشنبه 6 شهریور 1392 05:47 ب.ظ
یا ابوالفضل العباس

میدونی خیلی دروستت دارم و عاشق اما دستم رو نمیگیری چرا؟

میگن به ابروی امام حسین قسمت بدیم حلال مشکلی امانه ؟

چرا؟چرا؟چرا؟
دستم رو بگیر که نیفتم
چهارشنبه 6 شهریور 1392 09:01 ق.ظ
یا باب الحوائج همه مان را دریاب.......
عبراتسلام انشاء الله
سه شنبه 5 شهریور 1392 10:25 ق.ظ
نگاه ساکت باریدن به روی صورتم دزدانه می لغزد
ولی یاران نمیدانند که من دریایی از دردم...
به ظاهر گرچه می خندم..
ولی اندر سکوتی تلخ می گریم....
عبراتسلام تشکر از حضورتون...
دوشنبه 4 شهریور 1392 11:54 ب.ظ
ای بنده من وقتی به نماز می ایستی من چنان به تو توجه میکنم گوئی بنده ای جز تو ندارم اما تو چنان غافلی که گوئی صدها خدا داری.
عبراتسلام..
دوشنبه 4 شهریور 1392 07:49 ب.ظ
لبیك★❤اِلــــهى مــــا اَلْــــطَـــفَــــکَ بــــى مَــــعَ عَــــظیــــــمِ جَــــهْــــلى❤★یاحسینـ❤ـ
لبیك★❤خدایا چه اندازه به من لطف دارى.با این نادانى فوق العاده من !!❤★یاحسینـ❤ـ
لبیك★❤وَ مــــــــا اَرْحَــــــــمَـــــکَ بــــى مَــــعَ قَــــبــــیــــحِ فِــــعْــــلـــــى❤★یاحسینـ❤ـ
لبیك★❤و چــــ‏قــــدر به مــــن مــــهــــربانى،با این عمــــل زشـــــت من!!❤★یاحسینـ❤ـ
لبیك★❤دعــــای عــــرفــــه امــــام حــــســــیــــن عــــلیــــه الــســـــلامـ❤★یاحسینـ❤ـ

سلام دوست عزیز شما با افتخار لینک شدید ..
افتخار لینک رو هم بما بدهید ..
عبراتسلام با کمال افتخار...
دوشنبه 4 شهریور 1392 04:10 ب.ظ
مسابقه وبلاگ نویسی روز دختر “محدثه” به مناسبت میلاد با سعادت حضرت معصومه سلام الله علیها، در راستای فعال سازی کاربران اینترنتی و طراحان گرافیکی در ترویج حجاب و عفاف در سطح فضای مجازی و جامعه، در دو بخش گرافیک و یادداشت کوتاه توسط وبلاگستان ۸ دی – مرجع وبلاگ نویسان گیلانی برگزار می گردد.

علاقه مندان شرکت در مسابقه می توانند آثار خود را در یکی از موضوعات زیر ارسال نمایند:

۱- حجاب و عفاف

۲- حیا و وقار

۳- دختر مسلمان

۴- سبک زندگی دختر ایرانی

۵- زن مقاومت و بیداری اسلامی

شرکت کنندگان آثار خود را در زمینه های یادداشت کودتاه و گرافیک از ۴ شهریور لغایت ۱۴ شهریور در قالب پست در وبلاگ شخصی خود و ارائه لینک آن به وبلاگستان ۸ دی ارســـال نمایند.

http://blog.8dey.com/37757/
دوشنبه 4 شهریور 1392 12:28 ب.ظ
هزار نکته باریکتر ز مو اینجاست ..............

سلام دوست من

بر می گردم
عبراتسلام انشاء الله
دوشنبه 4 شهریور 1392 10:49 ق.ظ
ﭼﻨﺪﯾﻦ ﻭ ﭼﻨﺪ ﺭﻭﺯ ﻣﻨﺘﻈﺮﯼ ﮐﻪ ﺯﻧﮓ ﺑﺰﻧﻪ ،
ﻣﺪﺍﻡ ﮔﻮﺷﯿﺖ ﺭﻭ ﭼﮏ ﮐﻨﯽ ﮐﻪ ﻣﺒﺎﺩﺍ ﺗﻤﺎﺳﯽ ﺭﻭ ﺍﺯ ﺩﺳﺖ
ﺩﺍﺩﻩ ﺑﺎﺷﯽ ،
ﻭﻗﺘﯽ ﺑﺎﻻﺧﺮﻩ ﺯﻧﮓ ﻣﯽﺯﻧﻪ ،
ﺑﺎ ﺧﻮﻧﺴﺮﺩﯼ ﺑﻪ ﮔﻮﺷﯿﺖ ﮐﻪ ﺩﺍﺭﻩ ﺍﺯ ﻭﯾﺒﺮﻩ ﺭﻭﯼ ﻣﯿﺰ ﺗﮑﻮﻥ
ﻣﯽﺧﻮﺭﻩ ﻧﮕﺎﻩ ﻣﯿﮑﻨﯽ ﺗﺎ ﻗﻄﻊ ﺑﺸﻪ ،
ﺍﯾﻦ ﻧﺘﯿﺠﻪٔ ﺍﻧﺘﻈﺎﺭ ﺯﯾﺎﺩﻩ ... ﺁﺩﻣﺎ ﺍﺯ ﺯﯾﺎﺩﯼ ﻣﻨﺘﻈﺮ ﻣﻮﻧﺪﻥ ﺧﻨﺜﯽ ﻣﯿﺸﻦ مرسی از حضورت
عبراتسلام ممنون موفق باشی
دوشنبه 4 شهریور 1392 12:57 ق.ظ
عشق قشنگ است ولی …

بچه ها عشق قشنــگ است ولـی
سهم عاشق دل تنــگ است ولـی


بین معشـــوقه و عاشــــق گه گـاه
زندگی صحنه ی جنــگ است ولـی

......................
سلام دوست عزیز

خوبین؟

خیلی شرمنده ام که نمی تونم خوبیهاتونو جبران کنم....

آپم ومنتظر قدوم مبارکتون

ممنونعبراتسلام موفق باشید
یکشنبه 3 شهریور 1392 08:11 ب.ظ
تو رفتی...

امّا یادت رفت خنده هایت را ببری

و تصویر ِ چشمان ِ زیبایت را از پشت ِ پلک هایم پاک کنی

کوچه های ِ پائیز، یکی یکی تمام شُد

فصل ِ آخر رسیده استُ

تو کجایی؟

تو کجایی، که فصل ِ آخر ِ قصه را با تو تمام کنم

آهای، آشنا با راز ِ دلم

بیا، که فصل ِ آخر، بی حضور ِ تو، ناتمام می ماند..
یکشنبه 3 شهریور 1392 08:05 ب.ظ
گاه دلتنـــــــگ می شوم دلتنـگتر از تمام دلتنگـــــــــی ها
حسرت ها را می شمارم
و باختن ها
وصدای شکستن را
… نمیدانم من کدامین امید را ناامید کردم
وکدام خواهش را نشنیدم
وبه کدام دلتنگی خندیدم
که چنین دلتنگــــــــــــــــم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
امکانات جانبی