مقاتل
معرفی کتاب

«آینه در کربلاست» اثر دکتر محمدرضا سنگری تنها با گذشت یک سال از انتشار به چاپ هفتم رسیده است؛ این اثر روایتی کامل از واقعه عاشوراست.آینه در کربلاست از دقیقترین و جزئی پردازانه‌ترین تاریخ نوشته های عاشورا است که نویسنده در آن با استفاده از منابع دست اول و مورد وثوق علمای تاریخ شیعه، تحلیل جامعی از حادثه کربلا ارائه می‌دهد.

نظرسنجی
به نظر شما عوامل قیام امام حسین(ع) کدام موارد زیر است؟
حمایت
 • حسین(علیه السلام) گوهر جاودانه ادیان

  رود خونی كه از شهیدان كربلا بر صحرای طف جاری شد، فرات حقیقتی گشت كه جرعه نوشان عزت و آزادگی را ازهر مذهب و مسلك و هر دین و آیین به قدر تشنگی سیراب كرد....

  ادامه مطلب ...
 • عشق به سیدالشهدا

  ستمگران و حكام ‏جور و پیروان باطل، وقتى با یك فكر و ایمان و گرایش معنوى ‏نتوانند مبارزه و مقابله كنند، به مظاهر و نمودها و سمبل هاى آن تفكر و باور حمله مى‏ كنند....

  ادامه مطلب ...
 • ارتباط امام مهدى(ع) با امام حسین(ع)

  از زمان خلقت آدم ابوالبشر تاكنون همواره دو جریان حقّ و باطل به موازات هم پیش‏رفته و كره خاك هیچ‏گاه از مصاف این دو جریان خالى نبوده است. پیروان هر یك از حق‏ مداران گذشته، همواره بسترسازان حق‏گرایان آینده...

  ادامه مطلب ...
 • سرّ عدد چهل

  اعداد نه تنها در زندگی مادی که در زندگی معنوی ما نیز حائز اهمیت فراوانند ، تعدا رکعات نماز ، تعداد تسبیحات اربعه ، تعداد تسبیحات حضرت فاطمه (س) و امثال اینها نشان می دهند که زندگی معنوی جدا از اعداد نیست ...

  ادامه مطلب ...
یکشنبه 4 آبان 1393 :: نویسنده : عبرات
عزاداری برای امام حسین (ع) تا چه اندازه مجاز است؟
با توجه به حکمت عزاداری بر اهل بیت‏ علیهم السلام - به خصوص امام حسین‏ علیه السلام - حد عزاداری را شرع و عقل تعیین می‏ کنند. اگر عزاداری در شیوه ‏هایی اجرا شود که شور را بر شعور غالب سازد و به نوعی موجب انحراف از فلسفه عزاداری گردد؛ خارج از حدود عزاداری مشروع، مقبول، موجه و معقول است. اگر قالب‏ های عزاداری به گونه‏ ای باشد که عقلای جامعه، آن را تقبیح کرده، آن را موجب وهن مذهب و آموزه‏ های اصلی عاشورا می‏دانند، قطعاً حد غیر مجاز عزاداری خواهد بود.

گفتنی اینکه شکل و صورت عزاداری، باید به گونه‏ ای باشد که بتواند هسته و محتوای اصلی پیام عاشورا را به مردم ابلاغ کند و باور انسان‏ها را نسبت به آنها تقویت نماید، ولی اگر این ظاهر به صورتی درآید که نه تنها باطن و مغز را نشان ندهد، بلکه باعث گردد اصل مسئله و موضوع خدشه ‏دار شود، شکل و صورت مناسبی نخواهد بود و این لباس بر قامت این تن رعنا، راست نخواهد آمد.

به عنوان مثال قمه ‏زنی - که یک گونه خاص عزاداری است - نه تنها شعارها و گفتارهای اصلی عاشورا را به درستی ابلاغ نمی‏کند؛ بلکه چنانچه مقام معظم رهبری فرمودند، موجب وهن قضیه کربلا می‏گردد و لذا غیر مجاز است.[1] .

با توجه به ابهت و شوکتی که حضرت امام حسین ‏علیه السلام داشتند، چرا در برخی مراسم و مجالس، چهره مظلوم و خوار، از ایشان ترسیم می‏کنند چگونه توجیه می‏شود؟ عزت - به معنای سخت، محکم و استوار بودن - صفت پسندیده‏ای است که در برخی آیات قرآنی بر آن پافشاری شده و آن را زیبنده خداوند، و رسولش و مؤمنان دانسته است.[2] .

امام حسین‏ علیه السلام و اصحاب ایشان، با تأسی به این آموزه قرآنی در گفتار و عمل همواره پیش قدم بودند و هیچ گونه زبونی و ذلت را تاب نیاوردند تا آنجا که «هَیْهاتَ مِنَّا الذِّلَّةُ» به یکی از شعارهای اصیل نهضت عاشورایی تبدیل شد.اما متأسفانه در بعضی از منابع و نوشته ‏ها - که دستمایه برخی از مجالس عزاداری نیز هست - عنصر عزت در سیره نهضت سید الشهدا علیه السلام مفقود و مغفول است.ریشه و عامل روانی این شیوه، در این نکته نهفته است که برخی از مبلغان نهضت حسینی، بجای آنکه سعی و تلاش خود را در افزایش شناخت مردم با ابعاد گوناگون این واقعه عظیم قرار دهند؛ تنها به تحریک احساسات و عواطف آنان پرداخته و برای این منظور به نقل مطالب از هر منبع غیر موثق و غیر مستند روی می ‏آورند و چهره ‏ای ذلیلانه از نهضت ابا عبداللَّه‏ علیه السلام برای مردم ترسیم می‏کنند!

به هر روی، بیان پاره ‏ای از مطالب - که صورتی رقت‏ بار و به دور از عزت برای امام حسین‏ علیه السلام و اصحاب و همراهان وی مطرح می‏ سازد - با اصل غیرتمندی دین اسلام و سیره نبوی و علوی و اهل بیت‏ علیهم السلام ناسازگار و کاری غیر موجه است.البته روایت «مظلومیت اباعبد اللَّه‏ علیه السلام»؛ به معنای تحلیل ظلم‏ های مستندی که بر حضرت و صحابه او رفت، هیچ منافاتی با عزتمندی آن شخصیت عظیم ندارد؛ بلکه عزت سید الشهدا و همراهانش را بیشتر روشن می ‏سازد؛ زیرا با تبیین ظلم دشمنان آن حضرت و چگونگی برخورد اباعبد اللَّه‏ علیه السلام با آن و تشریح ابعاد ظلم ‏ستیزی ایشان، مشخص می‏گردد که روحیه عزیزانه چگونه و در چه قالبی می‏تواند در برابر ظلم ایستادگی کند.

چرا برای بزرگداشت عاشورا به روش بحث و گفت‏گو اکتفا نمی ‏شود؟ آیا زنده نگه داشتن یاد عاشورا فقط منحصر به این است که انسان سینه ‏زنی و گریه کند، شهر را سیاه ‏پوش کند، مردم تا نیمه‏ های شب به عزاداری بپردازند و حتی گاهی روزها کار و زندگی خود را تعطیل کنند؛ مخصوصاً با توجه به اینکه این امور ضررهای اقتصادی به دنبال دارد.آیا ممکن‏ نیست این خاطره‏ ها به گونه‏ ای تجدید شود که ضررهای اقتصادی و اجتماعی کمتری داشته باشد، مثلاً جلسات بحث، میزگرد یا سمینارهایی ترتیب داده شود، و با تماشای بحث و گفت‏گو خاطره این حادثه برای مردم تجدید شود؟

بحث درباره شخصیت سید الشهدا علیه السلام در قالب تشکیل میزگردها، کنفرانس‏ ها، سخنرانی‏ ها، نوشتن مقالات و امثال این قبیل کارهای فرهنگی، علمی و تحقیقات، بسیار مفید و لازم است و البته در جامعه ما نیز انجام می‏ شود و به برکت نام سید الشهدا علیه السلام و عزاداری آن حضرت، بحث، گفت‏گو و تحقیقات زیادی درباره این امور صورت می‏گیرد و مردم نیز معارف را فرا می‏ گیرند.این فعالیت‏ها بجای خود لازم است، اما آیا برای اینکه ما از حادثه عاشورا بهره ‏برداری کامل کنیم، این اقدامات کافی است؟ یا اینکه امور دیگری نیز مثل همین عزاداری‏ ها بجای خود لازم است؟

جواب دادن به این سؤال متوقف بر این است که ما نظری روان‏شناسانه به انسان بیندازیم و ببینیم عواملی که در رفتار آگاهانه ما مؤثر است، فقط عامل شناختی و معرفت است یا عوامل دیگری هم در شکل دادن رفتارهای اجتماعی ما مؤثر است.هنگامی که در رفتارهای خود دقت کنیم، درمی‏ یابیم که در رفتارهای ما دست‏کم دو دسته از عوامل نقش اساسی ایفا می‏ کنند. یک دسته عوامل شناختی که موجب می‏ شود انسان مطلبی را بفهمد و بپذیرد. طبعاً مطلب مورد نظر از هر مقوله ‏ای که باشد، متناسب با آن از استدلال عقلی، تجربی و یا راه‏ های دیگر استفاده می‏ شود.

قطعاً شناخت در رفتار ما تأثیر زیادی دارد، اما یگانه عامل مؤثر نیست. عوامل دیگری هم هستند که شاید تأثیر آنها در رفتار ما بیشتر از شناخت باشد. این عوامل را به طور کلی احساسات و عواطف، تمایلات، گرایش‏ ها می‏نامند. اینها سلسله‏ ای از عوامل درونی و روانی است که در رفتار ما مؤثر است.هرگاه شما رفتار خود را تحلیل کنید، - خواه رفتار مربوط به زندگی فردی و خانوادگی، خواه رفتار اجتماعی و یا سیاسی شما باشد - خواهید دید، عامل اصلی که شما را به انجام آن رفتار واداشته، چه بسا عوامل تحریک ‏کننده و برانگیزاننده باشد.

مرحوم شهید استاد مطهری در این باره می‏ فرمایند:عاملی باید در درون ما باشد تا ما را برانگیزاند. باید برای هر کاری میلی داشته باشیم تا آن کار را انجام دهیم. باید شور و شوقی نسبت به انجام آن کار پیدا کنیم، علاقه‏ ای نسبت به آن کار داشته باشیم تا بر انجام آن اقدام کنیم. فقط شناختْ کافی نیست تا ما را به حرکت درآورد. عامل روانی دیگری نیاز داریم تا ما را به سوی کار برانگیزاند و به طرف انجام کار سوق دهد. این‏گونه عوامل را انگیزه‏های روانی، احساسات و عواطف و مانند آنها می‏نامند. این عوامل در مجموع، میل به حرکت را در انسان به وجود می ‏آورد، عشق به انجام کار را ایجاد می‏کند و شور و هیجان به وجود می‏آورد. تا این عوامل نباشد کار انجام نمی‏گیرد. حتی اگر انسان به یقین بداند که فلان ماده غذایی برای بدن او مفید است، اما تا اشتها نداشته باشد و یا تا اشتهای او تحریک نشود، به سراغ خوردن آن غذا نمی‏رود. اگر فرضاً اشتهای کسی کور شود و یا به بیماری مبتلا شود که اشتها پیدا نکند، هر چه به او بگویند که این ماده غذایی برای بدن او خیلی مفید است، تمایلی به خوردن آن پیدا نمی‏کند؛ پس غیر از آن دانستن، باید این میل و انگیزه نیز در درون انسان باشد. مسائل اجتماعی و سیاسی هم همین حکم را دارد. هر چه شخص بداند فلان حرکت اجتماعی خوب و مفید است، تا انگیزه‏ای برای انجام آن حرکت نداشته باشد، حرکتی انجام نمی‏دهد.

حال، بعد از اینکه پذیرفتیم برای حرکت‏ های آگاهانه و رفتارهای انسانی، دو دسته عوامل شناختی و انگیزشی یا عواطف و احساسات لازم است و بعد از اینکه دانستیم حرکت سید الشهدا علیه السلام چه نقش مهمی در سعادت انسان‏ها داشته است، متوجه خواهیم شد این شناخت خود به خود برای ما حرکت ‏آفرین نمی‏ شود. هنگامی دانستن و به یاد آوردن آن خاطره‏ ها ما را به کاری مشابه کار امام و به پیمودن راه او وامی‏دارد که در ما نیز انگیزه‏ ای به وجود آید و براساس آن، ما هم دوست داشته باشیم آن کار را انجام دهیم.خودِ شناخت، این میل را ایجاد نمی‏کند؛ بلکه باید عواطف ما تحریک شود و احساسات ما برانگیخته شود تا اینکه ما هم بخواهیم کاری مشابه کار او انجام دهیم.

جلسات بحث و گفت‏گو و سخنرانی‏ ها می‏تواند آن بخش اول را تأمین کند؛ یعنی، شناخت لازم را به ما بدهد، اما عامل دیگری هم برای تقویت احساسات و عواطف لازم داریم، البته خود شناخت، یادآوری و مطالعه یک رویداد می‏تواند نقشی داشته باشد، اما نقش اساسی را چیزهایی ایفا می‏ کند که تأثیر مستقیمی بر احساسات و عواطف ما داشته باشد.هنگامی که صحنه ‏ای بازسازی می‏ شود و انسان از نزدیک به آن صحنه می‏نگرد، این مشاهده با هنگامی که انسان بشنود چنین جریانی واقع شده، یا اینکه فقط بداند چنین حادثه ‏ای اتفاق افتاده است، بسیار تفاوت دارد.

نمونه این مسئله را شما خود بارها تجربه کرده ‏اید. مکرراً حوادث عاشورا را شنیده ‏اید و در ذهن شما جای گرفته است. می‏دانید امام حسین ‏علیه السلام روز عاشورا چگونه به شهادت رسید، اما آیا دانسته‏ های شما اشک شما را جاری می‏کند؟ وقتی در مجالس شرکت می‏کنید و مرثیه ‏خوان مرثیه می‏خواند، مخصوصاً اگر لحن خوبی هم داشته باشد و به صورت جذابی داستان کربلا را برای شما بیان کند، آنگاه می‏ بینید که بی‏اختیار اشک شما جاری می‏شود.

این شیوه می‏تواند در تحریک احساسات شما تأثیر داشته باشد که خواندن و دانستن، چنان اثری را ندارد. به همین نسبت آنچه دیده می‏شود، به مراتب مؤثرتر از شنیدنی‏ هاست. منظور از این توضیحات آن بود که ما علاوه بر اینکه باید بدانیم چرا اباعبداللَّه‏ علیه السلام قیام کرد، بدانیم که چرا مظلومانه شهید شد، باید این مطلب به گونه‏ ای برای ما بازسازی شود تا عواطف و احساسات ما برانگیخته ‏تر شود. هر اندازه اینها در برانگیخته ‏تر شدن عواطف و احساسات ما مؤثرتر باشد، حادثه عاشورا در زندگی ما مؤثرتر خواهد بود.

بنابراین صِرف بحث و بررسی عالمانه واقعه عاشورا، نمی‏تواند نقش عزاداری را ایفا کند. باید صحنه‏ هایی در اجتماع به وجود آید که احساسات مردم را تحریک کند. همین که صبح از خانه بیرون می‏ آیند، می‏بینند شهر سیاه‏پوش شده است، پرچم‏ های سیاه نصب شده است... خود این تغییر حالت، دل‏ها را تکان می‏دهد.گرچه مردم می‏دانند فردا محرم است، اما دیدن پرچم سیاه، اثری را در دل آنان می‏گذارد که دانستن اینکه فردا اول محرم است، آن اثر را نمی‏گذارد. راه انداختن دسته ‏های سینه‏ زنی با آن شور و هیجان خاص خود می ‏تواند، آثاری را به دنبال داشته باشد که هیچ کار دیگر آن آثار را ندارد.

اینجاست که متوجه می‏ شویم چرا حضرت امام ‏رحمه الله بارها می‏ فرمود آنچه داریم از محرم و صفر داریم. چرا این همه اصرار داشت که عزاداری به همان صورت سنتی برگزار شود؟ چون در طول سیزده قرن تجربه شده بود که این امور نقش عظیمی در برانگیختن احساسات و عواطف دینی مردم ایفا می‏کند و معجزه می‏ آفریند.تجربه نشان داده که بیشتر پیروزی‏ هایی که در دوران انقلاب و یا در دوران جنگ در جبهه‏ ها حاصل شد، در اثر شور و نشاطی بود که مردم در ایام عاشورا و به برکت نام سید الشهدا علیه السلام حاصل می‏کردند. این تأثیر کمی نیست. با چه قیمتی می‏شود چنین عاملی را در اجتماع آفرید که این همه شور و حرکت در مردم ایجاد کند؟ این همه عشق مقدس بیافریند، تا جایی که افراد را برای شهادت آماده کند؟ اگر بگوییم در هیچ مکتبی و یا در هیچ جامعه‏ ای چنین عاملی وجود ندارد، سخن گزافی نگفته ‏ایم.

پی نوشت ها :
1 - در این خصوص ر.ک : پیرامون عزاداری عاشورا،(مجموعه سخنان،استفتائات و جواب های مقام معظم رهبری در خصوص عاشورا).
2- ر.ک : سوره نساء ، آیه 139؛ سوره منافقون،آیه 8. و در روایات نیز بر این مهم تاکید شده است . ر.ک: نهج البلاغه ، حکمت 113 و 371؛ منتخب میزان الحکمه ف ص 346 و ..
نوع مطلب : امام حسین (ع)
برچسب ها : امام حسین(ع)، روش عزاداری، استاد مطهری،


هوای دلتا آفتاب از حرکات تو می وزد از سمت سیب ، عطر صفات تو می وزد . دل می دهیم ، پنجره را باز می کنیم باران گرفته ، یا کلمات تو می وزد ؟ دل می شویم ، محض تپیدن به پای تو در خاک کوچه ای که حیات تو می وزد اینکه چقدر بوی شهادت ، چقدر صبح اینکه چقدر از نفحات تو می وزد ! امشب بهار می دمد از خون روشنت فردا بهشت از برکات تو می وزد . من ایستاده ام به تماشای زیستن جایی که موج موج فرات تو می وزد و با هر اذان به یاد همان ظهر چاک چاک گیسوی خون چکان صلات تو می وزد . کشتی شکستگان تو را بیم موج نیست ،آنجا که بادبان نجات تو می وزد
امکانات


آمار
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید ماه قبل :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :