مقاتل
معرفی کتاب

«آینه در کربلاست» اثر دکتر محمدرضا سنگری تنها با گذشت یک سال از انتشار به چاپ هفتم رسیده است؛ این اثر روایتی کامل از واقعه عاشوراست.آینه در کربلاست از دقیقترین و جزئی پردازانه‌ترین تاریخ نوشته های عاشورا است که نویسنده در آن با استفاده از منابع دست اول و مورد وثوق علمای تاریخ شیعه، تحلیل جامعی از حادثه کربلا ارائه می‌دهد.

نظرسنجی
به نظر شما عوامل قیام امام حسین(ع) کدام موارد زیر است؟
حمایت
 • حسین(علیه السلام) گوهر جاودانه ادیان

  رود خونی كه از شهیدان كربلا بر صحرای طف جاری شد، فرات حقیقتی گشت كه جرعه نوشان عزت و آزادگی را ازهر مذهب و مسلك و هر دین و آیین به قدر تشنگی سیراب كرد....

  ادامه مطلب ...
 • عشق به سیدالشهدا

  ستمگران و حكام ‏جور و پیروان باطل، وقتى با یك فكر و ایمان و گرایش معنوى ‏نتوانند مبارزه و مقابله كنند، به مظاهر و نمودها و سمبل هاى آن تفكر و باور حمله مى‏ كنند....

  ادامه مطلب ...
 • ارتباط امام مهدى(ع) با امام حسین(ع)

  از زمان خلقت آدم ابوالبشر تاكنون همواره دو جریان حقّ و باطل به موازات هم پیش‏رفته و كره خاك هیچ‏گاه از مصاف این دو جریان خالى نبوده است. پیروان هر یك از حق‏ مداران گذشته، همواره بسترسازان حق‏گرایان آینده...

  ادامه مطلب ...
 • سرّ عدد چهل

  اعداد نه تنها در زندگی مادی که در زندگی معنوی ما نیز حائز اهمیت فراوانند ، تعدا رکعات نماز ، تعداد تسبیحات اربعه ، تعداد تسبیحات حضرت فاطمه (س) و امثال اینها نشان می دهند که زندگی معنوی جدا از اعداد نیست ...

  ادامه مطلب ...
جمعه 15 خرداد 1394 :: نویسنده : عبرات

با توجه به روند تاریخی قرون اولیه اسلامی مشهود است كه تاریخ، شرایط كاملاً نامناسبی را برای شیعه در آن زمان ترسیم كرد.هر یك از ظلم‌ و قساوت‌ها به تنهایی می‌توانست عاملی برای انقراض كامل این جامعه دینی شود؛ اما جامعه شیعیان با وجود تجربه تمام این ناملایمات و شرایط نامطلوب، همچنان با قدرت به حیات پویای خود ادامه داد و از رشد و انسجام اجتماعیش هیچ‌گاه كاسته نشد.علمای شیعه و برخی از محققان اسلامی، جهت كشف رمز و راز این بقا و استواری به كنكاش تاریخ و ساختار اجتماعی شیعه پرداخته و به نتایجی نیز دست یافتند.آنان علت این امر را ویژگی ساختار درونی جمعیت شیعیان دانسته‌اند. عواملی كه عمدتاً برخاسته از نوع نگرش شیعه به ولایت،‌اعتقادات خاص اسلامی، ساختار اجتماعی و ... بوده است. برخی از مهم‌ترین این عوامل به واقعه عبرت‌آموز عاشورا برمی‌گردد كه قیام‌هایی در راستای حق‌طلبی شیعیان را در پی داشت.

قیام عاشورای حسین بن علی (ع)

شاخص‌ترین این قیام‌ها، قیام خونین حسین بن علی (علیه السلام) امام سوم شیعیان معروف به سیدالشهدا (سرور كشته شدگان در راه خدا) است.در سال 61 هجری پس از مرگ معاویه و روی كار آمدن یزید كه مردی بی‌قید و ضد اسلام بود،‌ حسین (ع) علیه او قیام و از مدینه به مكه و از آنجا به سوی مقر سابق پدرش، شهر كوفه در عراق حركت كرد.

در آنجا بسیاری از كوفیان چشم‌انتظار او بودند اما پس از نزدیك شدن امام به كوفه عمال اموی راه او را سد كرده و او را به قبول بیعت یبا یزید مجبور ساختند. لیكن ایشان بیعت با یزید را به عنوان محو اسلام دانسته و از آن سر باز زدند.برخی هواداران ایشان كه در كوفه بودند از سپاه اموی ترسیده و از یاری او و یاران اندكش منصرف شدند. با این حال امام حسین (علیه السلام) توانست با شجاعت تمام در صحرای كربلا با كفر یزیدی و ایادی او روبرو شد و با آنان به جنگ پرداخت.

هر چند این قیام منجر به شهادت او، فرزندان و یارانش شد و تمام بازماندگان كاروان ایشان را به اسارت رفتند اما حسین بن علی (علیه السلام) توانست با این قیام حقانیت خود و مكتبش را عیان كرد و بذر قیام‌های بزرگی را در جامعه شیعی و اسلامی كاشت.

امروزه شیعیان با اشاره علمای دینی خود، پس از 14 قرن، هنوز این قیام را قدر می‌دانند و همه ساله در دهه محرم در سال‌روز این واقعه با آئین‌های ویژه‌ای عزاداری به‌پا كرده و فرهنگ این قیام را زنده نگه می‌دارند.

قیام توابین

در سال 64 هجری، پس از شهادت حسین بن علی (ع) و یارانش در واقعه كربلا، گروهی از شیعیان شهر كوفه كه از یاری نكردن وی سخت پشیمان شده بودند، گردهم آمدند و خود را توابین نامیدند.آنان در نهایت به رهبری سلیمان بن صرد خزایی، به خونخواهی او و یارانش علیه خاندان اموی قیام كرده و كوفه را تصرف كردند.این قیام پرشور خون تازه‌ای در كالبد جامعه شیعی جاری ساخت و به آنها مجال اعلام وجود داد.

قیام مختار

در سال 66 هجری، مختار بن ابوعبیده ثقفی، با جلب حمایت محمد حنفیه، فرزند امام علی (ع)‌ شیعیان را گرد خود جمع كرد و دست به قیام زد.وی مردم را به پیروی از قرآن و سنت پیامبر (ص) و خونخواهی امام حسین (ع) و دفاع از ضعفا و مظلومین فراخواند و علاوه بر حمایت مردم كوفه و توابین، پشتیبانی موالی ــ بردگان آزاد شده ایرانی ــ را نیز كه در حقیقت در زمره عفاو ستمدیدگان به‌شمار می‌رفتند، به دست آورد.وی در این قیام موفق شد تا كوفه و سپس تمامی عراق را تسخیر كرده تمام قاتلان امام حسین (علیه السلام) و یارانش را دستگیر و مجازات كند؛ اما در نهایت در پی خیانت برخی بزرگان كوفه، به دست سپاهیان اموی شكست خورده و همراه جمع كثیری از پیروانش كشته شد.

قیام زید بن علی بن حسین (ع)

زید بن علی، نوه امام حسین (ع) فردی شجاع و سخنور بود. او در عین حال اهل علم و معرفت بود چنانكه هم‌اكنون، 17 كتاب در موضوعات فقهی و دینی و قرآنی به او منسوب است. او با قیام خود می‌خواست كه قاتلان امام حسین (ع) و یارانش را دستگیر و مجازات كند.این قیام بعدها به نهضت كیسانیه مشهور شد. بعد از چندی جمعی از كوفیان را به قیام علیه امویان دعوت كرد. سرانجام در سال 122 هجری در پی مخالفت‌های علنی خود به خونخواهی جدش امام حسین (ع) و علیه هشام بن عبدالملك، خلیفه اموی قیام كرد و در جنگ با حكم بن صلت، به شهادت رسید.

قیام یحیی بن یزید

در سال 125 هجری، یحیی، پسر زید در خراسان بر علیه حكومت اموی قیام كرد. این قیام با همراهی گروهی از شیعیان ایرانی خراسان و گروهی از هواداران كوفی یحیی، صورت گرفت كه حجاج و دیگر امرای اموی عراق، آنها را به خراسان تبعید كرده بودند.این قیام نیز منجر به شهادت یحیی و جمعی از یارانش شد.این خون‌ها و جان‌های فدا شده برای مكتب تشیع علوی بود كه در طول تاریخ، حیات این مكتب را منجر شد و آن را به اثبات رسانید.

نوع مطلب : امام حسین (ع)
برچسب ها : عاشورا، تشیع، امام حسین(ع)،


هوای دلتا آفتاب از حرکات تو می وزد از سمت سیب ، عطر صفات تو می وزد . دل می دهیم ، پنجره را باز می کنیم باران گرفته ، یا کلمات تو می وزد ؟ دل می شویم ، محض تپیدن به پای تو در خاک کوچه ای که حیات تو می وزد اینکه چقدر بوی شهادت ، چقدر صبح اینکه چقدر از نفحات تو می وزد ! امشب بهار می دمد از خون روشنت فردا بهشت از برکات تو می وزد . من ایستاده ام به تماشای زیستن جایی که موج موج فرات تو می وزد و با هر اذان به یاد همان ظهر چاک چاک گیسوی خون چکان صلات تو می وزد . کشتی شکستگان تو را بیم موج نیست ،آنجا که بادبان نجات تو می وزد
امکانات


آمار
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید ماه قبل :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :