مقاتل
معرفی کتاب

«آینه در کربلاست» اثر دکتر محمدرضا سنگری تنها با گذشت یک سال از انتشار به چاپ هفتم رسیده است؛ این اثر روایتی کامل از واقعه عاشوراست.آینه در کربلاست از دقیقترین و جزئی پردازانه‌ترین تاریخ نوشته های عاشورا است که نویسنده در آن با استفاده از منابع دست اول و مورد وثوق علمای تاریخ شیعه، تحلیل جامعی از حادثه کربلا ارائه می‌دهد.

نظرسنجی
به نظر شما عوامل قیام امام حسین(ع) کدام موارد زیر است؟
جشنواره
 • حسین(علیه السلام) گوهر جاودانه ادیان

  رود خونی كه از شهیدان كربلا بر صحرای طف جاری شد، فرات حقیقتی گشت كه جرعه نوشان عزت و آزادگی را ازهر مذهب و مسلك و هر دین و آیین به قدر تشنگی سیراب كرد....

  ادامه مطلب ...
 • عشق به سیدالشهدا

  ستمگران و حكام ‏جور و پیروان باطل، وقتى با یك فكر و ایمان و گرایش معنوى ‏نتوانند مبارزه و مقابله كنند، به مظاهر و نمودها و سمبل هاى آن تفكر و باور حمله مى‏ كنند....

  ادامه مطلب ...
 • ارتباط امام مهدى(ع) با امام حسین(ع)

  از زمان خلقت آدم ابوالبشر تاكنون همواره دو جریان حقّ و باطل به موازات هم پیش‏رفته و كره خاك هیچ‏گاه از مصاف این دو جریان خالى نبوده است. پیروان هر یك از حق‏ مداران گذشته، همواره بسترسازان حق‏گرایان آینده...

  ادامه مطلب ...
 • سرّ عدد چهل

  اعداد نه تنها در زندگی مادی که در زندگی معنوی ما نیز حائز اهمیت فراوانند ، تعدا رکعات نماز ، تعداد تسبیحات اربعه ، تعداد تسبیحات حضرت فاطمه (س) و امثال اینها نشان می دهند که زندگی معنوی جدا از اعداد نیست ...

  ادامه مطلب ...
یکشنبه 17 دی 1396 :: نویسنده : عبرات
آن زمان که امام حسین (ع) در سال 61 قمری ندای «هل من ناصر ینصرنی» را فریاد زد، نه برای این که در محشر کربلا منتظر یاری کسی باشد، چه این که خوب می دانست کسی دیگر از مردان بنی هاشم باقی نمانده است و امیدی هم به توبه و بازگشت کسی از لشگر دشمن نداشت. او این دعوت را برای امت های بعد، برای اقتدا به سیره و روشی که تمام انسانیت انسان را در بر داشت و نه فقط برای مسلمانان یا شیعیان، با تقاضای «کونوا احرارا فی دنیاکم» برای همه رادمرادان جهان، فریاد زد.

آیا کسی هست همچون او، خون به جگر شود و چون بابای مظلومش، خار در چشم و استخوان در گلو، ذره ای از انسانیت عدول نکند ؟ حتی اگر بدترین و زشت ترین کنایه ها را بر او بر منبر وکوچه و بازار فریاد بزنند و نسبت دهند.خواست بگوید تا آخرین لحظه و دم، دشمنم را به صلاح و فلاح دعوت می کنم و نه با شمشیر و خشونت، که با قول احسن، آن گونه که حتی در شب نبرد نا برابر با دشمن، نشست و گفت و شنید و مهلت داد تا شاید از آنها ـ ولو یک نفر ـ به راه راست و مرام انسانیت، هدایت شود.

وقتی دشمن، آب را سه شبانه روز بر حریم و حرم او بست، می توانست با قدرت الهیِ امامتش، همه سرزمین کربلا را از آب سیراب کند و فرزندان خردسال او نیز سیراب شوند، چه که او کمتر از هاجر، همسر ابراهیم نبود. اما با این حال با صبر و مقاومتی مظلومانه، ایستاد تا به همه دنیا ثابت کند که آنچه او از طرف خدایش مأمور به انجام آن است، زمین تا آسمـان با آنچه سیره دشمن مقابل است، فاصله دارد. باید با صبر و نرمش خود ثابت کنیم که فرهنگ اسلام واقعی ـ که شیعه آینه تمام نمای آن است ـ چیزی جز آن است که امروزه مدعیان دروغین حقوق بشر به او نسبت می دهند.

امام حسین (ع) فرمود: فیاسیوف خذینی یعنی با خون من که شمشیرهای یزیدیان آن را در می یابند، درخت اسلام و آزادگی بارور می شود، اما هر گز مدعیان دروغین حقوق بشر از خود سؤال نمی کنند که این خونی که امام حسین و پیروانش گفته اند، آیا جز به دست یزیدیان بر زمین می ریزد و آن شمشیری که از نیام کشیده می شود، دیروز و امروز در دست که بود و هست؟

ما پیرو آن کسی هستیم که در نمازهای جمعه همراه گرفتن اسلحه را نیکو دانست و اینک پیروان یزید، این عمل را نوعی خشونت و کاری تروریستی قلمداد می کنند؛ اما هیچ گاه نمی پرسند و اجازه نمی دهند پرسیده شود که در حکومت اسلامی ایران ـ که امروز بارزترین مصداق حکومت انقلابی امام حسین(ع) است و بیش از ربع قرن از عمر آن می گذرد ـ چند بار از اسلحه برای حمله به دیگران استفاده شده است و آیا وقتی گرگ های در لباس میشی همچون اینان وجود دارند، ما حق نداریم دست کم در ظاهر برای ترساندن آنها، اسلحه را به رخشان بکشیم؟

و باز کسی نمی پرسد و اجازه پرسیدن به بشریت را نمی دهند که در این چند سال، چه دایه های دلسوزتر از مادری که ده ها جنگ بزرگ و کوچک و کودتاهای خونین را در جهان به راه نیانداخته و یا رهبری نکردند! گرچه ظاهری اتوکشیده و شیک دارند، اما در پشت پرده تزویر و فریبشان، زرادخانه های اتمی را برای نابودی بشر، روز به روز توسعه می دهند و در برابر دوربین های تلویزیون، در دست خود گل و شیرینی و اسباب بازی و... برای فریب بزرگ و کوچک به نمایش می گذارند. باید جهانیان و مردم مظلوم دنیا که زیر بمباران دیوانه کننده تبلیغاتی بوق ها و یوغ های غرب در حال غرق شدن هستند، ببینند که این اسلام واقعی با آن اسلام آمریکایی که خودشان ساخته و پرداخته اند و آن را به عنوان اسلام اصیل، مورد حمله رسانه بی رحم و ناجوانمردشان قرار داده اند، زمین تا آسمان فاصله دارد. وقتی درست در بحبوحه آتش افروزی های اسرائیل و آمریکا در خاورمیانه، آقای پاپ که داعیه طلایه داری دین مسیح(علیه السلام) را دارد، پیامبر اعظم(ص) را به خشونت متهم می کند، البته نباید شک کرد که همه با هم دست به دست هم داده اند تا دیگر بار، خشونت را از حساس ترین خاکریز مقاومت اسلام بلکه انسانیت انسان، یعنی لبنان، به نظاره بنشنینند و سندی بر ادعای خود رو کنند.

شاید پاپ آن سخنان را در راستای به تصویر کشیدن چهره ای خشن در عمل از اسلام گفته است و شاید او به این انتظار بوده است تا در لبنان، حمام خون راه بیفتد؛ اما می دانم که همه آزادمردان که از مشی و مرام شیعه خبر دارند، به او و هم پیمانانش خواهند فهماند که زهی خیال باطل! وقتی در احادیث شیعه می خواندم که بسیاری از سربازان امام زمان(ع) پس از ظهور، مسیحی و... هستند، کمی تعجب کردم؛ اما وقتی دیدم در میدان شهدای لبنان چگونه همین برادران مسیحی، پرچم های لبنان را در دست دارند و علیه زور و تزویر شعار می دهند دلم و ایمانم محکم تر شد و دانستم که ندای «هل من ناصر ینصرنی» امام حسین(ع) و هم ندای «کونوا احرارا فی دنیاکم» در حال محقق شدن است؛ حریت و آزادگی که نه تنها برای پیروان ابوسفیان که برای همه آزادگان جهان، صلا زده شد.ما خوب می دانیم که بسیاری از یاران امام موعود السرور را همینان تشکیل می دهند.

ر- ثرایی

منبع : مجله معارف بهمن 1385، شماره 43.
نوع مطلب : امام حسین (ع)
برچسب ها : کونوا احرارا فی دنیاکم، اسلام، انسانیت، خشونت، فریاد،


هوای دلتا آفتاب از حرکات تو می وزد از سمت سیب ، عطر صفات تو می وزد . دل می دهیم ، پنجره را باز می کنیم باران گرفته ، یا کلمات تو می وزد ؟ دل می شویم ، محض تپیدن به پای تو در خاک کوچه ای که حیات تو می وزد اینکه چقدر بوی شهادت ، چقدر صبح اینکه چقدر از نفحات تو می وزد ! امشب بهار می دمد از خون روشنت فردا بهشت از برکات تو می وزد . من ایستاده ام به تماشای زیستن جایی که موج موج فرات تو می وزد و با هر اذان به یاد همان ظهر چاک چاک گیسوی خون چکان صلات تو می وزد . کشتی شکستگان تو را بیم موج نیست ،آنجا که بادبان نجات تو می وزد
امکانات


آمار
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید ماه قبل :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات