تبلیغات
شُبیر علیه السلام - امام حسین علیه السلام و خدمت به مردم

راستی همه انسان‏ها خدمت دیگران را به خویشتن تحسین می‏نمایند، به ویژه زمانی که نیاز و حاجتی مطرح باشد و اگر کسی به آن بی‏ اعتنایی نماید، او را سرزنش نموده و انتظار خدمت از او دارند. لذا در روایت نورانی حضرت امام حسین علیه السلام مطلب این‏گونه تشریح گردیده است: «وَ اعْلَمُوا اَنَّ حَوائِجَ النَّاسِ اِلیکُم مِن نِعَمِ اللَّهِ عَلَیکُم فَلا تَمِلُّوا النِّعمَ، فَتَحَوَّلَ نَقِماً [1] ؛ ای مردم بدانید! به درستی که نیازهای مردم به سوی شما از نعمت‏های خداوند است، پس نعمت‏های او شما را خسته نکند، سپس تبدیل به عذاب و گرفتاری می‏گردد».

راستی اندیشه حسینی در قبال در خواست‏های مردم در بالاترین اوج بیان و ارزش قرار گرفته است. باید دوست داران و محبان امام حسین علیه السلام کمیته رسیدگی به نیازهای مردمی را تشکیل دهند، تا از نعمت‏های الهی قدردانی نموده و تأمین حوائج مردم را از بزرگترین خدمت‏ها دانسته و سیره آن امام همام را پیگیری نمایند. حضرت امام حسین علیه السلام فرمود: فَمَنْ تَعَجَّلَ لأَخیهِ خَیْراً وَجَدَهُ اِذا قَدِمَ عَلَیْهِ غَداً وَ مَنْ اَرادَ اللَّهَ تَبْارَکَ وَ تَعالی بِالصَّنَیعَةِ اِلی اَخیهِ، کافَأَهُ بِها فی وَقْتِ حاجَتِهِ وَ صَرَفَ عَنْهُ مِنَ بَلاءِ الدُّنْیا ما هُوَ اَکْثَرُ مِنْهُ وَ مَن نَفَسَ کُرْبَةَ مُؤْمِنٍ فَرَّجَ اللَّهُ عَنْهُ کَرْبَ الدُّنْیا وَ الاخِرَةِ وَ مَنْ اَحْسَنَ، اَحْسَنَ اللَّهُ اِلَیهِ وَ اللَّهُ یُحِبُّ الْمُحسِنینَ؛ [2]  پس کسی که برای برادرش (برادر دینی و نسبی) در کار خیری عجله کند، کوشش نماید، تا خواسته او برآورده شود) فردا (روز قیامت، یا در دنیا و یا در هر دو مکان) آن خوبی‏ ها را می‏ یابد. زمانی که برای برادرش پیش فرستاد و کسی که به وسیله خدمت به برادرش خداوند تبارک و تعالی را اراده نماید. خداوند در وقت نیاز او را کفایت می‏کند و بلاهای دنیا را که بیشتر از خوبی‏ های آن است، از او برمی‏گرداند. و کسی که مشکلات انسان با ایمانی را بکاهد، خداوند سختی‏ های دنیا و آخرت او را گشایش می‏دهد. (مشکلاتش را حل می‏کند) و کسی که به مؤمنی خوبی کند، خداوند به او خوبی می‏نماید و او نیکوکاران را دوست می‏ دارد».

پیام‏ ها

1. گشایش مشکلات مردم موجب نزول رحمت الهی برای انسان و دفع و رفع بلاها می‏گردد.

2. رد کردن نعمت، ناسپاسی و موجب مجازات انسان می‏گردد.

3. انسان باید از رجوع مردم خسته نشود. بلکه باید شاداب گردد، تا لیاقت محل نزول نعمت‏ های خدادادی را به دست آورد.

4. کسی که به مؤمنی خوبی کند، خداوند پاداش دهنده اوست.

5. کسانی که رجوع حوائج مردم را به خود یک ارزش انسانی و دینی، ارزیابی نمی‏کنند، دلیل بر عدم شناخت و معرفت آن‏ها به بیانات مقام معصوم در مورد نعمت‏ها و نقمت‏ها می ‏باشد.

6. برای راه اندازی کار مردم باید عجله نمود.

7. باید خدمات به مردم برای خدا باشد، تا دارای ارزش و ثواب گردد.

8. خداوند انسان خدمتگزار مردم را در همه جا کفایت می‏کند و امورش را حل و آسان می ‏نماید.

9. نیکو کاری مورد محبت الهی است و چه مقامی از این بالاتر که خداوند می‏فرماید. «وَ اللَّهُ یُحِبُّ الُمحْسِنین، [3]  خداوند نیکوکاران را دوست می‏دارد».

10. دنیا و آخرت انسان، با خدمت به مردم، آباد می‏گردد.

11. کسی که به مردم خدمت کند، خداوند، از او دفاع نموده و یار و یاور اوست. «اَللَّهُ وَلُّی الذّین امَنُوا؛ خداوند یار و یاور انسانِ با ایمان است».

«اِنَّ اللَّهَ یُدَافَعُ عَن الذّین اَمَنُوا؛ [4]  به درستی که خداوند از مؤمنین دفاع می‏ نماید».

12.مسؤلین کشوری و لشکری، بازاری و اداری، فقیر و غنی زمانی حسینی هستند. که امور مردم را بدون رشوه و انتظارات بی جا راه گشایی نمایند و ریاست‏ ها و شغل‏ها، ثروت‏ها و هنرها و... را، وسیله خدمت به مردم قرار بدهند.

پی نوشت ها :
1- بحارالانوار ف ج 75 ، ص 127.
2- بحارالانوار ف ج 75 ، ص 121.
3- مائده 13:5.
4- مریم : 38.
منبع : اندیشه های حسینی ، احسان زاهری ، اطیار.
طبقه بندی: امام حسین (ع)، 
برچسب ها: مردم، خدمت رسانی، امام حسین علیه السلام، فقیر، مسؤلین کشوری،
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 20 آذر 1397 توسط عبرات